Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość

RPO Województwa Lubelskiego, Wtorek, 13 lutego 2018
Program: REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA LATA 2014 – 2020 OŚ PRIORYTETOWA: 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna DZIAŁANIE: 5.5 Promocja niskoemisyjności
Okres realizacji: 2018 - 2019
Wartość całkowita: 3 555 997,93 PLN
Dofinansowanie: 2 457 396,93 PLN
Umowa o dofinansowanie: Nr umowy: RPLU.05.05.00-06-0002/16-00 Data podpisania: 21.12.2017

FINANSOWANIE PROJEKTU

Współfinansowanie projektu ze środków UE wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych*. Udział własny beneficjenta (Miasta Zamość) to 15% kosztów kwalifikowalnych. Podatek Vat w wysokości 23% nie jest kosztem kwalifikowalnym projektu i będzie w całości kosztem własnym Beneficjenta (Miasta Zamość). (*Koszty kwalifikowalne to koszty UE).

 

CELE PROJEKTU

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi, czyli zmniejszenie tzw. „niskiej emisji”.

Cel projektu zostanie osiągnięty dzięki realizacji celów szczegółowych, tj. redukcja emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszenie energochłonności opraw oświetleniowych dzięki wymianie na energooszczędne punkty świetlne typu LED.

 

PRZEDMIOT PROJEKTU

Przedmiotem projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego jest Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość.

 

ZAKRES PROJEKTU

Zakres projektu obejmuje:

Wymianę 1245 punktów świetlnych na energooszczędne oprawy w technologii LED w ulicach: Hrubieszowska na odcinku od Ronda Honorowych Dawców krwi do granicy miasta (łącznie z rondem), Jana Pawła II, Lubelska, Legionów na odcinku od Ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do ul. Jana Pawła, Lipska, Lwowska, Partyzantów, Powiatowa, Piłsudskiego, Sikorskiego oraz Montaż 10 szt. masztów z panelami fotowoltaicznymi do produkcji energii z OZE na potrzeby oświetlenia skrzyżowań typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi, wykonanych w technologii on-grid, z możliwością przesyłania naddatku energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego. W ramach projektu zostanie również wykonana tablica świetlna, informująca mieszkańców o stanie powietrza (porównującej dopuszczalne wartości wybranych składników powietrza z wartościami rzeczywistymi).

CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU

Projekt będzie miał pozytywny wpływ na politykę zrównoważonego rozwoju. Projekt uwzględnia kwestie ekologiczne – przewiduje wdrożenie energooszczędnego oświetlenia ulic miejskich.

Dzięki realizacji projektu zostanie również osiągnięty cel środowiskowy, związany z poprawą jakości powietrza atmosferycznego. Pozytywny wpływ projektu na ochronę środowiska będzie się przejawiać się poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną służącą oświetleniu, co przełoży się (w skali globalnej) na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery (redukcja CO2, CO, SO2, NO2, pył), co spowoduje zmniejszenie zapylenia oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W skali globalnej, projekt przyczyni się do poprawy jakości powietrza atmosferycznego poprzez wspomnianą już redukcję zapotrzebowania na energię niezbędną do oświetlenia – produkowaną głównie z węgla. Również użytkownicy – mieszkańcy, turyści czy osoby przejeżdżające przez Miasto Zamość będą korzystać z nowoczesnego i efektywnego oświetlenia ulicznego co znacznie poprawi bezpieczeństwo w ruchu ulicznych.

Realizacja kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego objętego projektem przyniesie też inne korzyści o charakterze społeczno-gospodarczym, które są trudne a niejednokrotnie niemożliwe do skwalifikowania w postaci finansowej. Należą do nich korzyści w następujących aspektach:

- wzrost jakości życia i przebywania w porach wieczornych na terenie objętym oświetleniem z uwagi na poprawę jakości powietrza globalnie,

- wzrost wartości nieruchomości przyległych,

- lepszy efekt wizualny i użytkowy realizowanego oświetlenia,

- poprawa środowiska – pozytywny wpływ poprzez wspominane już zmniejszenie emisji spalin do atmosfery, co poprawi czystość powietrza, jak również wpłynie na ograniczenie efektu cieplarnianego i powiększania się tzw. „dziury ozonowej”,

- zmniejszenie ilości wypadków, kradzieży, wzrost bezpieczeństwa osób przechodzących przez ulice oraz znajdujących się na oświetlonym terenie, szczególnie w porze nocnej.

Należy wspomnieć, że inwestycja jest zgodna z opracowanym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Zamość.

Podsumowując, projekt z uwagi na swój proekologiczny charakter przyniesie wiele korzyści społeczno-gospodarczych. Główna z nich, o charakterze finansowym będzie oszczędność kosztów utrzymania oświetlenie, spowodowane znacznym ograniczeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Z uwagi na ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery, ograniczone zostaną opłaty środowiskowe, ponoszone z tego tytułu przez Miasto Zamość.

Realizowana inwestycja jest projektem z zakresu poprawy efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego dotyczy wymiany istniejących energooszczędnych opraw oświetleniowych zlokalizowanych w Zamościu przy ulicach: Hrubieszowska, Jana Pawła II, Piłsudskiego, Legionów, Lipska, Lubelska, Lwowska, Partyzantów, Powiatowa, Sikorskiego.

Poza oświetleniem w technologii LED, istotnym elementem projektu jest wykonanie oświetlenia dwóch skrzyżowań typu rondo z wykorzystaniem energii słonecznej (Instalacja fotowoltaiczna na skrzyżowaniach typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi oraz wykonanie tablicy informacyjnej (stacji do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu). Wzrost wykorzystania energii odnawialnej jest ważnym czynnikiem zrównoważonego rozwoju – działania te wynikają bezpośrednio ze strategii środowiskowych w tym m. in. z unijnych strategii w odniesieniu do zmian klimatu i związanego z zagadnieniami klimatycznymi, zrównoważonego wykorzystania energii.

Po aneksowaniu Umowy o dofinansowanie, projekt dotyczy również wymiany słupów i oświetlenia ulicznego na nowe energooszczędne oprawy oświetleniowe w ulicy Peowiaków, Wojska Polskiego i Wyszyńskiego oraz wymianę oświetlenia ulicznego na nowe energooszczędne oprawy oświetleniowe w ulicy Starowiejskiej. Wykonane zostanie też doświetlenie przejść dla pieszych, aktywne oznakowanie przejść dla pieszych, wykonanie tablic pamiątkowych, dendrologia drzew kolidujących z projektowanym oświetleniem.

Pod względem korzyści finansowych efekt zrealizowanego projektu, najbardziej odczują władze Miasta Zamość, ponieważ zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektryczną, niezbędną do oświetlenia ww. ulic i w konsekwencji tego znacznie zmniejszą się koszty utrzymania modernizowanego oświetlenia. Efekt zrealizowanego projektu odczują również mieszkańcy miasta/ Bardzo istotnym elementem przedsięwzięcia odczuwalnym przede wszystkim dla osób korzystających z ww. ulic, będzie poprawa jakości oświetlenia ulicznego – lepsza jakość światła.

Główne zadania przewidziane do wykonania w ramach projektu to:

- wymiana 1245 opraw oświetleniowych – wymiana 1245 punktów oświetleniowych na energooszczędne,

- montaż 10 masztów z panelami fotowoltaicznymi do produkcji energii z OZE na potrzeby oświetlenia dwóch rond (Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi),

- montaż systemu do monitoringu jakości powietrza, który składa się z tablicy informacyjnej, która będzie wyświetlała stan jakości powietrza oraz stacji do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu.

Po podpisaniu Aneksu nr 1 do Umowy o dofinansowanie, główne zadania przewidziane do wykonania w ramach projektu to

- wymiana łącznie w ww. zakresem podstawowym 1730 opraw oświetleniowych (wymiana 1730 punktów oświetleniowych na energooszczędne,

- montaż 10 masztów z panelami fotowoltaicznymi do produkcji energii z OZE na potrzeby oświetlenia dwóch rond (Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi),

- montaż systemu do monitoringu jakości powietrza, który składa się z tablicy informacyjnej, która będzie wyświetlała stan jakości powietrza oraz stacji do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu,

- montaż dwóch aktywnych przejść dla pieszych.

 

 Co to jest oświetlenie w technologii LED …

Oświetlenie w technologii LED charakteryzuje się m. in. długą żywotnością, większą odpornością na uszkodzenia, bardzo dużą sprawnością. Natomiast samo światło z oświetlenia LED jest wyraźne (nasycona barwa), wiązka światła jest skupiona, zaś promieniowanie niewielkie (wysyłana jest jedna długość gali – kolor). Te cechy powodują, iż oświetlenie w technologii LED jest obecnie najefektywniejszym i najkorzystniejszym dla środowiska sposobem oświetlenia. Doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle. Stanowi również dobre rozwiązanie w przypadku oświetlenia ulicznego.

Projekt przyniesie również korzyści finansowe ponieważ zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną do oświetlenia przyczyni się obniżenia spadku utrzymania. Dzięki projektowi osiągnięty zostanie również cel środowiskowy związany z poprawą jakości powietrza atmosferycznego, gdyż zmniejszy się jego zapylenie oraz emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

 

ZAKRES RZECZOWY PROJEKTU

Zadania ujęte w projekcie:

Zadanie 1 Wymiana oświetlenia – ulica Hrubieszowska (odcinek od ronda „Honorowych Dawców Krwi” do granic miasta)

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 2 Wymiana oświetlenia – ulica Jana Pawła II

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 3 Wymiana oświetlenia – ulica Józefa Piłsudskiego

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED oraz wymianę słupów oświetlenia ulicznego.

Zadanie 4 Wymiana oświetlenia – ulica Legionów (odcinek od ronda „Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny” do ronda „Honorowych Dawców Krwi”)

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 5 Wymiana oświetlenia – ulica Lipska

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 6 Wymiana oświetlenia – ulica Lubelska

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED oraz wymianę słupów oświetlenia ulicznego.

Zadanie 7 Wymiana oświetlenia – ulica Lwowska

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED oraz wymianę słupów oświetlenia ulicznego.

Zadanie 8 Wymiana oświetlenia – ulica Partyzantów

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED oraz wymianę słupów oświetlenia ulicznego.

Zadanie 9 Wymiana oświetlenia – ulica Powiatowa

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 10 Wymiana oświetlenia – ulica Sikorskiego

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED.

Zadanie 11 Instalacja fotowoltaiczna na masztach oświetleniowych

Zadanie obejmuje wykonanie instalacji fotowoltaicznej na masztach oświetleniowych, tj. montaż 10 masztów z panelami fotowoltaicznymi do produkcji energii z OZE na potrzeby oświetlenia dwóch rond (Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi).

Zadanie 12 Tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu

Zadanie obejmuje wykonanie tablicy informacyjnej – stacji do odczytu pomiaru jakości powietrza. (System do monitoringu jakości powietrza, który składa się z tablicy informacyjnej, wyświetlającej stan jakości powietrza oraz stacji do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu).

Zadanie 13 Inspektor nadzoru

Zadanie obejmuje nadzór inwestorski nad realizowanym projektem.

 

 

Niżej wymienione zadania wynikają z podpisanego aneksu i rozszerzają zakres projektu o:

Zadanie 14 Montaż aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych

Zadanie obejmuje wykonanie aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych (przejście na ulicy Peowiaków na wysokości „Starego Szpitala” oraz na ulicy Wyszyńskiego na wysokości sklepu „Kaufland”).

Zadanie 15 Promocja Projektu – tablica pamiątkowa

Zadanie obejmuje wykonanie tablic informacyjno-pamiątkowych, o szczegółach realizacji i finansowania projektu. Tablice będą wykonane przy każdej z modernizowanych ulic.

Zadanie 16 Dendrologia drzew kolidujących z projektowanym oświetleniem

Zadanie obejmuje wykonanie prac dendrologicznych drzew, kolidujących z modernizowanym oświetleniem.

Zadanie 17 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Peowiaków

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED, wymianę słupów oświetlenia ulicznego oraz wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych.

Zadanie 18 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wojska Polskiego

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED, wymianę słupów oświetlenia ulicznego oraz wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych.

Zadanie 19 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wyszyńskiego

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED, wymianę słupów oświetlenia ulicznego oraz wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych.

Zadanie 20 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Starowiejskiej

Zadanie obejmuje wymianę opraw oświetlenia ulicznego, na nowe w technologii LED oraz wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych.

 

 

REALIZACJA ZADAŃ UJĘTYCH W  PROJEKCIE

2017 rok

21.12.2017 r.

Podpisanie Umowy o dofinansowanie projektu, Umowa nr RPLU.05.05.00-06-0002/16-00.

 

2018 rok

PROMOCJA PROJEKTU

(Zadanie 15)

11.04.2018 r.

W dniu 11 kwietnia 2018 r. Miasto Zamość zorganizowało konferencję prasową poświęconą projektom współfinansowanym z Funduszy Unijnych, w tym „Modernizacji systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”.

24.04.2018 r.

Na stronie internetowej BIP Miasta Zamość zostało zamieszczone Zapytanie ofertowe dotyczące zaprojektowania, wykonania, dostawy i montażu tablic informacyjno – pamiątkowych stanowiących element promocji i informacji o szczegółach realizacji projektu. Termin składania ofert wyznaczono na 9 maja 2018 r.

09.05.2018 r.

Otwarcie ofert. Postępowanie zakończyło się wyborem Wykonawcy.

21.05.2018 r.

Miasto Zamość podpisało umowę z Wykonawcą tablic informacyjno-pamiątkowych. Termin wykonania zamówienia zaplanowano na 15 czerwca 2018 r.

15.06.2018 r.

Miasto Zamość dokonało czynności odbiorowych polegających m. in. na sprawdzeniu zgodności wykonanych tablic informacyjno-pamiątkowych pod względem ilościowym i jakościowym z warunkami umowy, OPZ i ofertą złożoną przez Wykonawcę. tablice informacyjno-pamiątkowe o szczegółach realizacji i finansowania projektu, zostały odebrane bez uwag. Wykonawca zamontował tablice na ulicach: Hrubieszowska, Jana Pawła II, Piłsudskiego, Legionów, Lipska, Lubelska, Lwowska, Partyzantów, Powiatowa, Sikorskiego.

 

INSPEKTOR NADZORU

(Zadanie 13)

25.05.2018 r.

W Bazie konkurencyjności Funduszy Europejskich zostało zamieszczone Zapytanie ofertowe dotyczące wykonania usługi polegającej na pełnieniu nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej nad realizacja projektu. Termin składania ofert wyznaczono na 07 czerwca 2018 r.

07.06.2018 r.

Otwarcie ofert. Postępowanie zakończyło się wyborem Wykonawcy, który będzie pełnił funkcję Inspektora Nadzoru w branży elektrycznej.

25.06.2018 r.

Miasto Zamość podpisało umowę z Wykonawcą – ZDI Sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu, który będzie pełnił funkcję Inspektora Nadzoru w branży elektrycznej.

 

 

WYMIANA OŚWIETLENIA, INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA,
TABLICA INFORMACYJNA

(Zadanie 1 – 12)

19.04.2018 r.

Miasto Zamość w dniu dzisiejszym wszczęło postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego pod nazwą „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”.

18.05.2018 r.

Ofercie ofert w postępowaniu przetargowym na wybór wykonawcy zadań związanych z wymianą oświetlenia (wykonawcy robót związanych z modernizacją oświetlenia, wymianą opraw na energooszczędne w technologii LED, wykonanie instalacji fotowoltaicznej na masztach oświetleniowych oraz tablicy świetlnej – stacji do odczytu jakości powietrza).

03.08.2018 r.

Miasto Zamość podpisało umowę z Wykonawcą projektu.

Wykonawca: Electronic Control Systems S.A., ul. Krakowska 84, 32-083 Balice.

Termin wykonania: 31-08-2019 r.

Zakres umowy obejmuje m.in.:

1) demontaż istniejących opraw,

2) dostawę opraw oświetlenia ulicznego ze źródłem światła LED oraz regulatorem mocy, w miejsce prowadzenia prac instalacyjnych,

3) instalację dostarczonych opraw oświetlenia ulicznego ze źródłem światła LED,

4) wymianę istniejących słupów oświetlenia ulicznego na słupy stalowe, rurowe, ocynkowane,

5) montaż tablicy świetlnej, informującej o stanie powietrza (porównującej dopuszczalne wartości wybranych składników powietrza z wartościami rzeczywistymi),

6) montaż instalacji fotowoltaicznej na każdym maszcie oświetleniowym znajdującym się na skrzyżowaniach  typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi, wykonanej w technologii on-grid, z możliwością przesyłania naddatku energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego.

13.08.2018 r.

Miasto Zamość przy udziale Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, przekazało Wykonawcy teren pubowy. Czekamy na rozpoczęcie prac.

14.09.2018 r.

Podpisanie Aneksu do Umowy z Wykonawcą inwestycji (Aneks zmienia kierownika robót).

Trwają prace związane z realizacją projektu „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności. W bieżącym roku, Wykonawca – Electronic Control Systems S.A., ul. Krakowska 84, 32-083 Balice, wymieniał oświetlenie uliczne w ulicach: Hrubieszowska (odcinek od ronda „Honorowych Dawców Krwi” do granic miasta), Jana Pawła II, Legionów (odcinek od ronda „Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny” do ronda „Honorowych Dawców Krwi”), Lipska, Sikorskiego. Rozpoczął również wymianę oświetlenia w ulicach: Józefa Piłsudskiego oraz Powiatowa. W przyszłym roku planowane jest również rozpoczęcie wymiany oświetlenia w ulicach: Lubelska, Lwowska, Partyzantów.

Po zimowej przerwie ponownie rozpoczęły się prace związane z wymianą opraw oświetlenia ulicznego w ramach projektu „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności. W bieżącym roku zostaną wymienione oprawy oświetlenia ulicznego w ulicach: Lubelska, Józefa Piłsudskiego, Partyzantów, Lwowska. Zostanie również wykonana instalacja fotowoltaiczna na masztach oświetleniowych oraz tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu).

Zakończyły się prace związane z wymianą opraw oświetlenia ulicznego w ramach projektu „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności.

W ulicach: Hrubieszowska na odcinku od Ronda Honorowych Dawców Krwi do granicy Miasta (łącznie z rondem), Jana Pawła II,  Legionów na odcinku od Ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do ul. Jana Pawła, Lipska, Lubelska,  Lwowska, Partyzantów, Piłsudskiego, Powiatowa, Sikorskiego zostały wymienione oprawy oświetlenia ulicznego na nowe, energooszczędne w technologii LED.

Na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu, przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 65 zamontowano tablicę informacyjną – stację do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu).

Na skrzyżowaniach typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi, na każdym maszcie oświetleniowym zamontowano instalację fotowoltaiczną.

 

Podsumowując realizację projektu w 2018 roku, realizowano prace związane z modernizacją  oświetlenia w ulicach: Hrubieszowska, Jana Pawła II, Legionów, Lipska, Piłsudskiego, Powiatowa i Sikorskiego. Wykonano również tablice informacyjne i usługę nadzoru inwestorskiego. Pozostały do wykonania zakres projektu, będzie realizowany w 2019 r.

 

2019 rok

 

WYMIANA OŚWIETLENIA

(Zadanie 1 – 12)

 

15.03.2019 r.

Ze względu na warunki atmosferyczne (ujemne temperatury, zamarznięty grunt, opady atmosferyczne, utrzymującą się pokrywa śnieżna), Wykonawca nie prowadzi prac związanych z wymianą oświetlenia.

14.06.2019 r.

Kontynuujemy prace związane z wymianą oświetlenia.

Wykonawca rozpoczyna kontynuacje prac w ramach projektu.

W tym roku zostanie ukończona wymiana oświetlenia w ulicach: Hrubieszowska, Jana Pawła II, Legionów, Lipska, Piłsudskiego, Powiatowa i Sikorskiego. Rozpoczną się również prace modernizacyjne na ulicach: Lubelska, Partyzantów, Lwowska. Wykonana zostanie tablica świetlna, informująca o stanie powietrza w Zamościu (Tablica będzie porównywała dopuszczalne wartości wybranych składników powietrza z wartościami rzeczywistymi) oraz instalacja fotowoltaiczna na każdym maszcie oświetleniowym znajdującym się na skrzyżowaniach  typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi.

W związku z rozpoczęciem ww. prac będzie ciemno.

W kolejności będą wykonywane prace w ulicach: Lubelska, Piłsudskiego, Partyzantów, Lwowska.

W związku z tym, koniecznym będzie wyłączenie obwodów oświetleniowych, a to znaczy, że na wymienionych ulicach w godzinach popołudniowych i nocnych między 17:00 a 02:00 nie będzie działać oświetlenie uliczne. W najbliższy poniedziałek ekipy będą pracować na ulicy Lubelskiej.

 

01.07.2019 r.

ROZSZERZAMY ZAKRES PROJEKTU, ANEKS PODPISANY …

Miasto Zamość podpisało Aneks do Umowy o dofinansowanie projektu. Aneks rozszerza dotychczasowy zakres projektu o:

- montaż „aktywnych przejść dla pieszych” – aktywne oznakowanie przejść dla pieszych w ulicy Peowiaków na wysokości „Starego Szpitala” oraz w ulicy Wyszyńskiego na wysokości sklepu „Kaufland”,

- promocję projektu w postaci tablic informacyjno-pamiątkowych,

- dendrologię drzew kolidujących z modernizowanym oświetleniem,

- wymianę słupów i oświetlenia ulicznego na ulicach: Peowiaków, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego,

- wymianę oświetlenia ulicznego w ulicy Starowiejskiej,

- doświetlenie przejść dla pieszych w ulicach: Peowiaków, Starowiejska, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego.

Dodatkowo aneks zmienia okres realizacji projektu, który w zakresie rzeczowym zostaje przedłużony do dnia 30-11-2020 r., w zakresie finansowym, do dnia 18-12-2020 r.

26.08.2019 r.

Prace wykonane w ramach projektu zostały zakończone. Wykonawca w dniu dzisiejszym zgłosił gotowość do odbioru.

Odbiorowi podlega:

Zadanie 1 Wymiana oświetlenia – ulica Hrubieszowska (odcinek od ronda „Honorowych Dawców Krwi” do granic miasta).

Zadanie 2 Wymiana oświetlenia – ulica Jana Pawła II.

Zadanie 3 Wymiana oświetlenia – ulica Józefa Piłsudskiego.

Zadanie 4 Wymiana oświetlenia – ulica Legionów (odcinek od ronda „Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny” do ronda „Honorowych Dawców Krwi”).

Zadanie 5 Wymiana oświetlenia – ulica Lipska.

Zadanie 6 Wymiana oświetlenia – ulica Lubelska.

Zadanie 7 Wymiana oświetlenia – ulica Lwowska.

Zadanie 8 Wymiana oświetlenia – ulica Partyzantów.

Zadanie 9 Wymiana oświetlenia – ulica Powiatowa.

Zadanie 10 Wymiana oświetlenia – ulica Sikorskiego.

Zadanie 11 Instalacja fotowoltaiczna na masztach oświetleniowych.

Zadanie 12 Tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu.

Do wykonania pozostaje zakres, który wynika z podpisanego Aneksu.

Dla przypomnienia, jest to:

- montaż „aktywnych przejść dla pieszych” – aktywne oznakowanie przejść dla pieszych w ulicy Peowiaków na wysokości „Starego Szpitala” oraz w ulicy Wyszyńskiego na wysokości sklepu „Kaufland”,

- promocja projektu w postaci tablic informacyjno-pamiątkowych,

- dendrologia drzew kolidujących z modernizowanym oświetleniem,

- wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ulicach: Peowiaków, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego,

- wymiana oświetlenia ulicznego w ulicy Starowiejskiej,

- doświetlenie przejść dla pieszych w ulicach: Peowiaków, Starowiejska, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego.

Zakres ten będzie wykonany w 2020 r.

02.09.2019 r.

Zamawiający powołał komisję odbiorową. czynności odbiorowe rozpoczną się w dniu 05.09.2019 r.

05-09-2019 r.

Rozpoczynamy czynności odbiorowe.

Odbieramy:

Zadanie 1 Wymiana oświetlenia – ulica Hrubieszowska (odcinek od ronda „Honorowych Dawców Krwi” do granic miasta),

Zadanie 2 Wymiana oświetlenia – ulica Jana Pawła II,

Zadanie 3 Wymiana oświetlenia – ulica Józefa Piłsudskiego,

Zadanie 4 Wymiana oświetlenia – ulica Legionów (odcinek od ronda „Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny” do ronda „Honorowych Dawców Krwi”),

Zadanie 5 Wymiana oświetlenia – ulica Lipska,

Zadanie 6 Wymiana oświetlenia – ulica Lubelska,

Zadanie 7 Wymiana oświetlenia – ulica Lwowska,

Zadanie 8 Wymiana oświetlenia – ulica Partyzantów,

Zadanie 9 Wymiana oświetlenia – ulica Powiatowa,

Zadanie 10 Wymiana oświetlenia – ulica Sikorskiego,

Zadanie 11 Instalacja fotowoltaiczna na masztach oświetleniowych,

Zadanie 12 Tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu.

19-09-2019 r.

Zakończenie czynności odbiorowych. Zadania 1 – 12 zostały odebrane bez uwag.

Tablica świetlna została zamontowana na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu.

W przyszłym roku będzie realizowany zakres projektu wynikający z podpisanego w dniu 01.07.2019 r. Aneksu.

Przypominamy, że do wykonania pozostało:

Zadanie 14 Montaż aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych,

Zadanie 15 Promocja Projektu – tablica pamiątkowa,

Zadanie 16 Dendrologia drzew kolidujących z projektowanym oświetleniem,

Zadanie 17 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Peowiaków,

Zadanie 18 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wojska Polskiego,

Zadanie 19 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wyszyńskiego,

Zadanie 20 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Starowiejskiej.

 

 

2020 rok

PROMOCJA PROJEKTU

(Zadanie 15)

 

23.06.2020 r.

Na stronie internetowej BIP Miasta Zamość zostało zamieszczone Zapytanie ofertowe dotyczące zaprojektowania, wykonania, dostawy i montażu tablic informacyjno – pamiątkowych stanowiących element promocji i informacji o szczegółach realizacji projektu „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”. Termin składania ofert wyznaczono na 01.07.2020 r.

01.07.2020 r.

Miasto Zamość podpisało umowę na wykonanie tablic informacyjno – pamiątkowych stanowiących element promocji i informacji o szczegółach realizacji projektu. Tablice będą wykonane i ustawione na ulicach: Peowiaków, Starowiejska, Wojska Polskiego i Wyszyńskiego przed rozpoczęciem prac.

06.08.2020 r.

Cztery tablice informacyjno – pamiątkowych zostały wykonane na ulicach: Peowiaków, Starowiejska, Wojska Polskiego i Wyszyńskiego.

 

NADZÓR INWESTORSKI

(Zadanie 13)

 

07.05.2020 r.

W dniu dzisiejszym na stronie BIP, zostało zamieszczone zapytanie ofertowe na wykonanie usługi polegającej na pełnieniu funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej nad realizacją projektu. Termin składania ofert upływa w dniu 18.05.2020 r.

18.05.2020 r.

Zamawiający unieważnia ogłoszone w dniu 07.05.2020 r. zapytanie ofertowe na wykonanie usługi polegającej na pełnieniu funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej nad realizacją projektu, ponieważ kwota oferty z najniższą ceną, przewyższa kwotę jaką Zamawiający przeznaczył na wykonanie zamówienia.

Ponownie, na stronie BIP, zamieszczamy zapytanie ofertowe na wykonanie usługi polegającej na pełnieniu funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej nad realizacją projektu. Termin składania ofert upływa w dniu 26.05.2020 r.

26.05.2020 r.

W odpowiedzi na zapytanie ofertowe z dnia 18.05.2020 r. na wykonanie usługi polegającej na pełnieniu funkcji Inspektora nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej nad realizacją projektu, wpłynęły 2 oferty. Trwa badanie ofert.

01.06.2020 r.

Inspektorem nadzoru nad realizacją projektu jest ZDI Sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu. W dniu dzisiejszym, podpisano umowę.

 

MONTAŻ AKTYWNEGO OZNAKOWANIA
NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH

   (Zadanie 14) 


WYMIANA OŚWIETLENIA

(Zadanie 16 – 20)

 

13.02.2020 r.

Na stronie BIP zostało zamieszone zapytanie ofertowe na wykonanie usługi polegającej na usunięciu – wycince dwóch drzew w ulicy Wojska Polskiego. Drzewa kolidują z modernizowanym oświetleniem. Termin składania ofert upływa w dniu 21.02.2020 r.

25.02.2020 r.

Wykonawca wybrany, umowa podpisana. Drzewa zostaną usunięte do 28.02.2020 r. Drewno z wycinki przekażemy nieodpłatnie podopiecznym Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

08.06.2020 r.

Miasto Zamość podpisało umowę z Wykonawcą, którym jest EL-MAR Sp. z o.o. z siedzibą w Lublińcu.

Termin wykonania umowy przewidziano na 16-09-2020 r

Zakres umowy obejmuje:

- montaż aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych,

- wymianę słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Peowiaków,

- wymianę słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wojska Polskiego,

- wymianę słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wyszyńskiego,

- wymiana oświetlenia ulicznego na ul. Starowiejskiej,

- wykonanie doświetlenia przejść dla pieszych w ww. ulicach.

 

15.06.2020 r.

Miasto Zamość Miasto Zamość przy udziale Nadzoru inwestorskiego, Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu przekazało Wykonawcy teren budowy.

Czekamy na rozpoczęcie prac

16.06.2020 r.

Miasto Zamość przy udziale Nadzoru inwestorskiego, Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu oraz Wykonawcy dokonało przeglądu gwarancyjnego zakresu projektu wykonanego w 2018 i 2019 roku. Nie stwierdzono większych wad czy usterek.

18.08.2020 r.

Miasto Zamość kontynuuję realizację projektu.

Przypominamy, że w tym roku zostanie wykonane nowe oświetlenie w ulicach: Peowiaków, Starowiejska, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego. Powstaną również „aktywne przejścia dla pieszych”.

W dniu dzisiejszym, Wykonawca rozpoczyna prace.

W pierwszej kolejności zostaną wymienione oprawy oświetlenia ulicznego w ulicy Starowiejskiej.

W przyszłym tygodniu wykonane zostaną „aktywne przejścia dla pieszych”.

W drugiej połowie września rozpoczną się prace na ulicach: Peowiaków, Wyszyńskiego i Wojska Polskiego. Łącznie w tym roku zostanie wymienionych 485 punków świetlnych (opraw oświetlenia ulicznego).

W latach ubiegłych, 2018 i 2019 r. Miasto Zamość w ramach projektu wymieniło już 1245 punków świetlnych – opraw oświetlenia ulicznego na nowe, energooszczędne w technologii LED. Zmodernizowano oświetlenie w ulicach: Hrubieszowskiej na odcinku od Ronda Honorowych Dawców Krwi do granicy miasta (łącznie z rondem), Al. Jana Pawła II,  Lubelskiej, Legionów na odcinku od Ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do Al. Jana Pawła II, Lipskiej, Lwowskiej, Partyzantów, Powiatowej, Piłsudskiego, Sikorskiego. Na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu (przy ul. Marszałka J. Piłsudskiego 65) zainstalowano tablicę informacyjną – stację do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu. Natomiast na rondach Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi, na każdym maszcie oświetleniowym zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Zwracamy uwagę, że dzięki wykonanej modernizacji systemu oświetlenia ulicznego, zmniejszy się zapotrzebowanie na energię elektryczną służącą oświetleniu, co przełoży się (w skali globalnej) na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery, obniżą się koszty zużycia energii i utrzymania infrastruktury oświetleniowej. Mieszkańcy miasta i turyści, a także osoby przejeżdżające przez Zamość będą korzystać z nowoczesnego i efektywnego oświetlenia ulicznego co znacznie poprawi bezpieczeństwo w ruchu ulicznych.

31.08.2020 r.

Montaż opraw na ulicy Starowiejskiej oraz „aktywne przejścia dla pieszych” zakończony.

W drugiej połowie września, rozpoczną się prace na kolejnych ulicach.

Wykonawca rozpocznie wymianę słupów i oświetlenia ulicznego od ulicy Wojska Polskiego.

24.09.2020 r.

Ze względu na sytuację COVID-19, Instytucja Finansująca przedłużyła rzeczową i finansową realizację projektu o 90 dni.

30.09.2020 r.

W dniu dzisiejszym Miasto Zamość podpisało umowę na wykonanie nasadzeń zastępczych w zamian za usunięte dwa drzewa z ulicy Wojska Polskiego. Posadzimy 3 drzewa na ulicy 11 Listopada.

09.10.2020 r.

Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ulicy Wojska Polskiego oraz ulicy Peowiaków została zakończona. Na ulicy Peowiaków trwają jeszcze prace porządkowe wokół wymienionych słupów.

Następny etap to wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ulicy Wyszyńskiego. 

09.10.2020 r.

Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ulicy Wojska Polskiego oraz ulicy Peowiaków została zakończona. Na ulicy Peowiaków trwają jeszcze prace porządkowe wokół wymienionych słupów.

Następny etap to wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ulicy Wyszyńskiego. 

16.10.2020 r.

Realizacja zadań 14, 17 – 20 ujętych w projekcie została zakończona.

Wykonawca zakończył wymianę opraw oświetlenia ulicznego w ulicy Starowiejskiej oraz wymianę słupów i oświetlenia w ulicach: Peowiaków, Wojska Polskiego i Wyszyńskiego. Powstały również dwa aktynie oznakowane przejścia dla pieszych.

29.10.2020 r. powołana przez Prezydenta Miasta Zamość komisja rozpocznie czynności odbiorowe.

 

Realizowany w 2020 r. zakres projektu obejmował:

Zadanie 14 Montaż aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych.

Zadanie 15 Promocja Projektu – tablica pamiątkowa

Zadanie 16 Dendrologia drzew kolidujących z projektowanym oświetleniem

Zadanie 17 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Peowiaków

Zadanie 18 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wojska Polskiego

Zadanie 19 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Wyszyńskiego

Zadanie 20 Wymiana słupów i oświetlenia ulicznego na ul. Starowiejskiej

 

Natomiast w latach 2018 – 2019 wykonaliśmy:

Zadanie 1 Wymiana oświetlenia – ulica Hrubieszowska (odcinek od ronda „Honorowych Dawców Krwi” do granic miasta)

Zadanie 2 Wymiana oświetlenia – ulica Jana Pawła II

Zadanie 3 Wymiana oświetlenia – ulica Józefa Piłsudskiego

Zadanie 4 Wymiana oświetlenia – ulica Legionów (odcinek od ronda „Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny” do ronda „Honorowych Dawców Krwi”)

Zadanie 5 Wymiana oświetlenia – ulica Lipska

Zadanie 6 Wymiana oświetlenia – ulica Lubelska

Zadanie 7 Wymiana oświetlenia – ulica Lwowska

Zadanie 8 Wymiana oświetlenia – ulica Partyzantów

Zadanie 9 Wymiana oświetlenia – ulica Powiatowa

Zadanie 10 Wymiana oświetlenia – ulica Sikorskiego

Zadanie 11 Instalacja fotowoltaiczna na masztach oświetleniowych

Zadanie 12 Tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu

Zadanie 13 Inspektor nadzoru

 

Efekt projektu to:

- 1730 szt. wspartych energooszczędnych punktów świetlnych – wymienionych punktów świetlnych na nowe energooszczędne w technologii LED,

- nowe stanowisko pomiarowe na potrzeby monitoringu stanu środowiska 1 szt.

 

 09.11.2020 r.

Realizacja zadań 14, 17 – 20 ujętych w projekcie została zakończona i odebrana.

W dniu dzisiejszym powołana przez Prezydenta Miasta Zamość komisja zakończyła  czynności odbiorowe.

 

Wymieniliśmy 1730 szt. energooszczędnych punktów świetlnych na nowe energooszczędne w technologii LED. Powstało również nowe stanowisko pomiarowe na potrzeby monitoringu stanu środowiska – tablica informacyjna (Stacja do odczytu pomiaru jakości powietrza w Zamościu oraz dwa interaktywne przejścia dla pieszych.

 

27.11.2020 r.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk w dniu dzisiejszym podpisał umowę na  dofinansowanie do projektu pn. „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość – Etap II”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 5 Efektywność Energetyczna i Gospodarka Niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności

Wartość ogółem projektu 1 440 346,92

Wydatki kwalifikowalne 1 175 501,56

Wysokość dofinansowania 999 176,30

Wkład własny (Miasta Zamość) 441 170,62.

 

Opis projektu

Projekt z zakresu poprawy efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego dotyczy wymiany istniejących słupów i opraw oświetleniowych zlokalizowanych w Zamościu przy ulicach: Odrodzenia, Orląt Lwowskich, Kilińskiego, Młyńskiej, Promiennej i Zamojskiego.

Obecnie oświetlenie ww. ulic realizowane jest poprzez 376 energochłonne lampy rtęciowe i halogenowe (o mocy 150 W / 250 W oraz 70 W przy ciągu pieszym). Po wykonaniu projektu stare lampy zostaną zdemontowany i w ich miejsce pojawi się 306 opraw oświetleniowych typu LED (o mocy od 41,5 W do 90 W). Łącznie z wymianą opraw oświetleniowych, w ulicach Odrodzenia, Kilińskiego (odc. od ul. Namysłowskiego do ul. Legionów) i Zamoyskiego zaplanowano wymianę skorodowanych słupów oświetleniowych.

Pod względem korzyści finansowych realizację projektu najbardziej odczują władze Miasta Zamość, którzy w zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia ww. ulic odczują różnicę w znacznym spadku kosztów ich utrzymania.

Bardzo istotnym elementem przedsięwzięcia odczuwalnym dla osób korzystających z w/w ulic będzie poprawa jakości oświetlania ulicznego (lepsza jakość światła). Dzięki projektowi osiągnięty zostanie również cel środowiskowy związany z poprawą powietrza atmosferycznego, gdyż zmniejszy się jego zapylenie oraz emisja szkodliwych substancji do atmosfery (redukcja o 180,96 t. równoważnika CO2/rok).

Projekt przyczyni się globalnie do poprawy jakości powietrza atmosferycznego poprzez redukcję zapotrzebowania na energię do oświetlania produkowaną głównie z węgla.

Inwestycja zgodna jest z opracowanym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej.

Okres realizacji

2021 roku obejmuje ulice: Zamoyskiego, Kilińskiego, Promienną, Młyńską, Odrodzenia i Orląt Lwowskich. W projekcie ujęte są również zadania dotyczące promocji projektu oraz nadzoru inwestorskiego.

Zakres projektu:

Projekt obejmuje ulice: Zamoyskiego, Kilińskiego, Promienną, Młyńską, Odrodzenia i Orląt Lwowskich. W projekcie ujęte są również zadania dotyczące promocji projektu oraz nadzoru inwestorskiego.

Zakres szczegółowy projektu

Zadanie 1: „Modernizacja oświetlenia na ulicy Odrodzenia”

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących słupów i opraw oświetleniowych. Na projektowanych słupach zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlenia drogowego LED 12000 lm o mocy 71 W (26 szt.) i 7000 lm o mocy 41,5 W (12 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 2: Modernizacja oświetlenia na ulicy Orląt Lwowskich

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących opraw oświetleniowych. Na istniejących słupach oświetleniowych zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlania LED 16000 lm, o mocy 93 W (13 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 3: Modernizacja oświetlenia na ulicy Kilińskiego (od ul. Namysłowskiego do ulicy Legionów)

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących słupów i opraw oświetleniowych. Na projektowanych słupach zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlenia drogowego LED 10000 lm o mocy 58 W (67 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 4: Modernizacja oświetlania na ulicy Kilińskiego (od ul. Piłsudskiego do ul. Namysłowskiego)

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących opraw oświetleniowych. Na istniejących słupach oświetleniowych zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlania LED 74000 lm, o mocy 45 W (67 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 5: Modernizacja oświetlania na ulicy Młyńskiej

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących opraw oświetleniowych. Na istniejących słupach oświetleniowych zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlania LED 14000 lm, o mocy 83 W (44 szt.) oraz oprawy oświetlenia LED 3800 lm o mocy 28 W (5 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 6: Modernizacja oświetlania na ulicy Promiennej

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących opraw oświetleniowych. Na istniejących słupach oświetleniowych zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlania LED 12000 lm, o mocy 70 W (26 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 7: Modernizacja oświetlania na ulicy Zamoyskiego

Zadanie obejmuje wykonanie robót budowlanych w zakresie wymiany istniejących słupów i opraw oświetleniowych. Na projektowanych słupach zamontowane zostaną nowe oprawy oświetlenia drogowego LED 15000 lm o mocy 90 W (46 szt.) z wbudowanymi regulatorami mocy i ogranicznikami przepięć.

Zadanie 8 Nadzór inwestorski

Zadanie obejmuje wykonanie usługi inspektora nadzoru.

Zadanie 9 Działania informacyjno - promocyjne

Zadanie obejmuje usługę wykonania, dostawy i montażu 6 szt. tablic informacyjno - pamiątkowych o współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską oraz przeprowadzanie działań promujących wdrażanie rozwiązań służących minimalizowaniu konsumpcji energii i zmniejszania energochłonności budynków/urządzeń (opracowanie strony internetowej oraz publikację artykułu w prasie lokalnej).

Kolejnym krokiem, po podpisaniu umowy, będzie rozpoczęcie procedur związanych m.in. z wyłonieniem Inspektora Nadzoru w branży elektrycznej i wykonawcy projektu.

Realizacja projektu rozpocznie się w pierwszym półroczu 2021.

 

 

03.12.2020 r.

09.11.2020 r. Miasto Zamość zakończyło realizację projektu „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego na terenie Miasta Zamość”, tj. pierwszy etap prac modernizacyjnych na oświetleniu ulicznym, które wykonuje miasto. Przypomnijmy, że 27.12.2020 r. Prezydent Miasta podpisał umowę na wykonanie drugiego etapu projektu.

Realizowany w latach 2018-2020 I Etap projektu obejmował wymianę 1750 kpl. punktów świetlnych na energooszczędne oprawy w technologii LED w ulicach: Hrubieszowska na odcinku od Ronda Honorowych Dawców krwi do granicy miasta (łącznie z rondem), Jana Pawła II, Lubelska, Legionów na odcinku od Ronda Wysiedlonych Mieszkańców Zamojszczyzny do ul. Jana Pawła, Lipska, Lwowska, Partyzantów, Peowiaków, Powiatowa, Piłsudskiego, Sikorskiego, Starowiejska, Wojska Polskiego, Wyszyńskiego oraz Montaż 10 szt. masztów z panelami fotowoltaicznymi do produkcji energii z OZE na potrzeby oświetlenia skrzyżowań typu rondo: Ordynacji Zamojskiej i Honorowych Dawców Krwi, wykonanych w technologii on-grid, z możliwością przesyłania naddatku energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego. W ramach projektu zostanie również wykonana tablica świetlna, informująca mieszkańców o stanie powietrza (porównującej dopuszczalne wartości wybranych składników powietrza z wartościami rzeczywistymi) oraz wykonanie aktywnego oznakowania na przejściach dla pieszych (przejście na ulicy Peowiaków na wysokości „Starego Szpitala” oraz na ulicy Wyszyńskiego na wysokości sklepu „Kaufland”).

Głównym celem projektu była przede wszystkim poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi, czyli zmniejszenie tzw. „niskiej emisji”, tj. redukcja emisji CO2 do atmosfery oraz zmniejszenie energochłonności opraw oświetleniowych dzięki wymianie na energooszczędne punkty świetlne typu LED.

Projekt z uwagi na swój proekologiczny charakter przyniesie wiele korzyści społeczno-gospodarczych. Najważniejsza, ma charakter finansowy, którym będzie oszczędność kosztów utrzymania oświetlenia, spowodowana znacznym ograniczeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Z uwagi na ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery, ograniczone zostaną opłaty środowiskowe, ponoszone z tego tytułu przez Miasto Zamość.

Należy wspomnieć również, że inwestycja jest zgodna z opracowanym Planem Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Zamość.

  

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem