Budowa pawilonu z wybiegami dla żyraf i innych zwierząt Afryki na terenie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu

projekty zaakceptowane, Poniedziałek, 1 lutego 2010
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego
Okres realizacji: listopad 2011 - sierpień 2014
Wartość całkowita: 4.032.403,62 zł
Dofinansowanie: 2.822.682,53 zł

  

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013



Program operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego

Oś Priorytetowa VII: Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna

Działanie 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki

Numer konkursu: 06/RPOWL/7.1/2010

Data rozpoczęcia realizacji: 2011-11-29

Planowana data zakończenia realizacji: 2013-08-30


Wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Budowa pawilonu z wybiegami dla żyraf i innych zwierząt Afryki na terenie Ogrodu Zoologicznego w Zamościu" złożony został do dofinansowania z działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki w ramach konkursu Nr konkursu: 06/RPOWL/7.1/2010

Zobacz Listę złożonych wniosków

Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną [zobacz Listę wniosków ocenionych formalnie ]. Następnie został skierowany do oceny merytorycznej, na której otrzymał 95% punktów możliwych do uzyskania [zobacz Listę wniosków ocenionych merytorycznie] . Ostatecznie, na podstawie uchwały z dnia 19 kwietnia 2011 roku, Zarządu Województwa Lubelskiego, został wybrany do dofinansowania z czwartego miejsca listy rankingowej, zdobywając 92 punkty na 100 możliwych [zobacz Listę projektów wybranych do dofinansowania].

Umowa o dofinansowanie projektu pomiędzy Województwem Lubelskim a Miastem Zamość podpisana została 6 października 2011 r.

Procedura przetargowa na wybór Menadżera Projektu (Inwestora zastępczego) zakończona została podpisaniem umowy w dniu 29 listopada 2011 r. z Zamojską Dyrekcją Inwestycji Sp. z o.o. w Zamościu.

Ogród Zoologiczny w Zamościu jest jedynym tego typu obiektem w Polsce Wschodniej. Istnieje potrzeba wykorzystania specyfiki i unikalności ZOO oraz zwiększenia jego potencjału dzięki realizacji inwestycji ukierunkowanych na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Zamościa poprzez podnoszenie standardów krajobrazowych, budowę produktu turystycznego opartego na kompleksie ZOO, zwiększenie intensywności i równomierności nasycenia ruchem turystycznym w zakresie turystyki przyrodniczej.

Przedmiotem projektu jest budowa pawilonu z wybiegami dla żyraf i innych zwierząt Afryki wraz z uzbrojeniem i urządzeniem terenu oraz wykonaniem infrastruktury teleinformatycznej i monitoringu. W zakres projektu wchodzi:

  • budowa pawilonu dla żyraf, oryksów, zebr i surykatek,

  • budowa i aranżacja wybiegów dla żyraf, oryksów, zebr i surykatek,

  • budowa infrastruktury teleinformatycznej i monitoringu oraz zainstalowanie urządzeń multimedialnych zapewniających eksponowanie atrakcji turystycznych Ogrodu Zoologicznego w Zamościu,

  • budowa uzbrojenia i urządzenie terenu: ciągi piesze, ukształtowanie terenu, zieleń i mała architektura, ukształtowanie terenu, przyłącza kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowe, przyłącze c.o. wysokich i niskich temperatur, sieci elektroenergetyczne, oświetlenie terenu, przebudowa układu zasilania, przyłącze energetyczne.

Pawilon usytuowany jest wzdłuż ścieżki dla zwiedzających, otoczony wybiegami dla zwierząt. Projektowany obiekt to budynek trzynawowy o dwóch różnych wysokościach: nawa środkowa - ok. 6,3 m, nawy boczne 3,3 m. W nawie wysokiej umieszczono pomieszczenia dla przebywania żyraf wraz z korytarzem paszowym. Nawa zachodnia przeznaczona na pomieszczenia dla oryksów. W nawie usytuowany korytarz paszowy, zmywalnia naczyń, pomieszczenie techniczne i magazyn. W nawie wschodniej umieszczone pomieszczenia zebr i surykatek wraz z korytarzem paszowym oraz pomieszczenia socjalno-bytowe.

Razem powierzchnia pawilonu - 505,08 m2

Kubatura - 3885 m3

Powierzchnia zabudowy - 568 m3

Wybiegi (z wydzielonymi przedwybiegami):

- wybieg oryksów - 1700,00 m2

- wybieg żyraf - 3000,00 m2

- wybieg zebr - 1700,00 m2

- wybieg surykatek - 100,00 m2

Razem powierzchnia wybiegów - 6500,00 m2

Pawilon i otaczający teren objęte zostaną systemem monitoringu.

Powstaną punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu. Przewidziano także audio- i video przewodnik. Zwiedzający będą mogli przy wejściu do ZOO wypożyczyć wielofunkcyjne urządzenie elektroniczne, umożliwiające turyście zapoznanie się w komfortowy sposób z eksponowanymi zwierzętami. Elektroniczny przewodnik umożliwiał będzie kilka opcji zwiedzania np. zwiedzanie specjalistyczne tj. nagrania dla osób posiadających lub chcących uzyskać specjalistyczną wiedzę na temat prezentowanych gatunków zwierząt, zwiedzanie dla dzieci tj. nagranie w języku prostszym, bogatsze w efekty dźwiękowe. Ponadto, zainstalowane zostaną urządzenia multimedialne zapewniające eksponowanie walorów turystycznych Ogrodu Zoologicznego tj. kiosk multimedialny (infomat), ramki (tablice) multimedialne.

Zwierzęta umieszczone będą w sztucznie stworzonym środowisku charakterystycznym dla każdego gatunku. Odwiedzający będą mogli oglądać je na tle stylizowanej na naturalną topografii z zasadniczymi cechami odpowiedniego eko­systemu. I tak np. na wybiegu dla surykatek wykonane zostaną kryjówki, imitacje termitier i gniazd. Podłoże wykonane zostanie z materiałów pozwalających na naturalne zachowania - kopanie nor, schronów i przejść podziemnych. Wybiegi dla żyraf, zebr i oryksów zaaranżowane zostaną w przestrzeń trawiastą imitującą sawannę, akacje, rzadkie nasadzenia oraz elementy naturalnych skał, kamieni i pni drzew.

Teren wokół pawilonu zostanie zagospodarowany w sposób użyteczny (przyjazny) dla użytkowników. Wybudowane zastaną ciągi piesze, wykonane zostanie ukształtowanie terenu. Wykonana zostanie zieleń w otoczeniu pawilonu i wybiegów, co podniesienie walory estetyczne terenu ZOO oraz jakość zwiedzania. Zainstalowana zostanie mała architektura. W sąsiedztwie wybudowanej infrastruktury powstanie plac zabaw dla dzieci z nawierzchnią elastyczną i zestawem urządzeń do zabawy.

Atrakcyjność terenu podniesie również wykonana w ramach współpracy partnerskiej z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, ścieżka dydaktyczna, utworzona z 10 tablic tematycznych. Poszczególne plansze będą przedstawiać wybrane gatunki zwierząt egzotycznych oraz rodzimych. Odbiorcy będą mieli możliwość zapoznać się z ich wyglądem, biologią, stanem zagrożenia i sposobami ochrony. Istnienie takiej ścieżki przybliży zwiedzającym zagadnienie bioróżnorodności, a przez to bardziej uwrażliwi na konieczność ochrony przyrody, uatrakcyjni zwiedzanie, jak również wydłuży czas pobytu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem