Utworzenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu

projekty zaakceptowane, Środa, 17 czerwca 2009
Program: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 
Okres realizacji: 2010 – 2014 
Wartość całkowita: 27 646 230,27 PLN
Dofinansowanie: UE: 20 000 000,00 PLN

W Polsce potrzebne jest nowe rozumienie kultury, traktowanej jako długoterminowa inwestycja ekonomiczna, przynosząca dochody i miejsca pracy”- Narodowa Strategia Rozwoju Kultury na lata 2004–2013

Wstęp – kultura jako ważna gałąź gospodarki (kultura a rozwój gospodarczy)

Historia projektu

Lokalizacja projektu

Opis projektu, zakres prac

Cele projektu, planowane efekty i rezultaty jego realizacji

Wpływ projektu na poprawę dostępności do kultury

Kronika realizacji projektu

Galeria 

 

Wstęp – kultura jako ważny sektor gospodarki (kultura a rozwój gospodarczy)

Źródło informacji:

  1. Narodowa Strategia Rozwoju Kultury na lata 2004-2013
  2. Uzupełnienie Narodowej Strategii Rozwoju Kultury na lata 2004-2020.

Przez wiele lat dominowało tradycyjne pojmowanie kultury, jako obszaru niedochodowego, absorbującego środki budżetu państwa i samorządów. Celowość rozwoju tej sfery rozważano wyłącznie w kategoriach artystycznych i społecznych. Wejście Polski do Unii Europejskiej zmieniło perspektywę spojrzenia na realizację zadań w wielu dziedzinach życia publicznego. Dotyczy to również obszaru kultury. Wraz ze środkami z funduszy strukturalnych napływającymi do Polski zetkniemy się z nową filozofią uzasadniania wydatków na kulturę. Wedle niej pierwszeństwo ma traktowanie kultury jako specjalnego środka do osiągnięcia celu, którym może być wspieranie rozwoju regionów. W Polsce potrzebne jest nowe rozumienie kultury, traktowanej jako długoterminowa inwestycja ekonomiczna, przynosząca dochody i miejsca pracy.

Rola kultury w rozwoju jest wielowątkowa. Z jednej strony to wartość sama w sobie, z drugiej baza dla budowy społeczeństwa wiedzy, z trzeciej wraz z przemysłami kultury to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Udział procentowy PKB wytwarzanego w kulturze i przemysłach kultury jest wysoki i kształtował się w 2002 r. na poziomie 4,5% a udział w wartości dodanej brutto w 2002 r. na poziomie 5,2%. Podobny poziom tych wskaźników (średni udział w PKB i wartości dodanej brutto) występuje w rozwiniętych krajach w Europie. W wyniku bardziej szczegółowych badań prawdopodobny udział w PKB i wartości dodanej brutto będzie jeszcze wyższy, głównie ze względu na relatywnie wysoką dochodowość przemysłów kultury, relatywnie wysokie średnie wynagrodzenia (również dochód osób fizycznych wolnych zawodów) oraz malejącą wartość produkcji w przemysłach tradycyjnych w Polsce.

Kultura stanowi zasadniczy element przygotowania do życia w społeczeństwie - kreuje postawy społeczne, normy oraz estetyczne, moralne i etyczne wartości. Wysokie kompetencje w zakresie rozumienia wytworów kultury, ich oceny, odczytywania kodów socjokulturowych, to także filar społeczeństwa tolerancyjnego, rozumiejącego kulturę własną i kulturę innych. Kompetencje kulturalne w dużej mierze znacząco wpływają również na zdolności gospodarowania, zdobywania wiedzy, współpracy, tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Inwestycje podejmowane w obszarze kultury poza niewymiernymi, społecznymi korzyściami mają również swój czysto ekonomiczny wymiar. Uznaje się, iż każda złotówka zainwestowana w sferę prawidłowo zarządzanej kultury, w skali kraju, daje zwrot w postaci kilku złotych. Tym samym inwestycje w rozwój infrastruktury w zakresie kultury pełnić mogą, jak wszystkie inne wydatki publiczne funkcje mnożników rozwoju. Ważne jest również wzrastające zainteresowanie turystyką kulturalną i rozwój nowych technologii w kulturze. Kultura wraz z przemysłami kultury staje się sektorem generującym dochody, nowe miejsca pracy, a także czynnikiem zwiększającym atrakcyjność lokalizacyjną regionów dla inwestorów i mieszkańców. Kultura wreszcie, w nowej zjednoczonej Europie to źródło naszej tożsamości oraz jeden z najlepszych sposobów promocji kraju i budowy jego konkurencyjnej przewagi.

W najprostszym rozumowaniu, kultura jako istotny czynnik rozwoju ekonomicznego:

  • wpływa na atrakcyjność osiedleńczą i lokalizacyjną regionów dla mieszkańców i inwestorów,
  • determinuje rozwój turystyki (szacuje się, że turystyka kulturowa stanowi prawie 70% ruchu turystycznego na świecie),
  • tworzy rynek pracy,
  • kreuje przemysły kulturowe,
  • wzbudza mnożnikowe procesy gospodarcze, współokreślane rozwojem infrastruktury społecznej,
  • współokreśla funkcje metropolitarne miast,
  • sprzyja alokacji zasobów ludzkich w sektorach rozwojowych.

Wyróżnia się dwa rodzaje efektów przedsięwzięć w dziedzinę kultury. Pierwszy dotyczy bezpośredniej rozbudowy regionalnej bazy ekonomicznej i związanego z tym impulsu rozwojowego poprzez poprawę sytuacji rynkowej i marketingowej istniejących podmiotów gospodarczych (np. pozytywna zmiana wizerunku regionu) oraz poprawę poziomu życia mieszkańców (rozbudowa konkretnych „urządzeń" kultury), a także przez wzrost liczby miejsc pracy związanych z procesem realizacji inwestycji, a następnie z funkcjonowaniem nowych elementów majątku trwałego regionu.

Drugi rodzaj efektów wynika ze stymulującego oddziaływania wydatków publicznych poprzez mnożniki dochodowo-popytowe. Wydatki, dostarczając bowiem zwiększonych dochodów podmiotom gospodarczym i gospodarstwom domowym, pobudzają ich dodatkowy popyt, który w znakomitej części oddziałuje na miejscowe rynki towarów i usług.

W ostatnich latach w Europie ukształtował się nowy sposób zarządzania środkami publicznymi przeznaczanymi na kulturę. Coraz więcej środków publicznych rozdysponowują samorządy. 
W większości krajów środki samorządów stanowiły co najmniej ponad połowę środków publicznych przeznaczanych na kulturę ogółem. 

 

Historia projektu:

Wniosek o dofinansowanie projektu pt. „Utworzenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu" złożony został 30 września 2009 r. do I naboru wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XI. Kultura i dziedzictwo kulturowe, Działanie 11.1 Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym.

Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną co oznaczało, że wniosek o jego dofinansowanie był kompletny, posiadał wszystkie wymagane załączniki, a sam projekt jest zgody z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz listę projektów spełniających kryteria formalne w ramach I naboru wniosków konkursowych - Miasto Zamość - Działanie 11.1 - poz. 32 [LISTA   nr 1].

W lutym 2009 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniącym rolę Instytucji Pośredniczącej, zakończyła się ocenę merytoryczna I stopnia projektów złożonych w ramach I konkursu.

Na tym etapie wnioski oceniane były w oparciu o kryteria merytoryczne I stopnia:

  • kryteria ekonomiczno-finansowe, w tym m.in. analiza ekonomiczna i finansowa, analiza wrażliwości i ryzyka, ocena kalkulacji kosztów,
  • kryteria techniczno-instytucjonalne, w tym m.in. ocena trwałości finansowej, harmonogramu realizacji,
  • kryteria stricte merytoryczne, w tym m.in. kompleksowość w obszarze kultury, ważność projektu, wyjątkowość i unikalność.

Priorytetowo traktowane były:

  • Obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, Listę Pomników Historii Prezydenta RP.
  • Projekty unikalne.
  • Projekty, które przewidywały powstanie nowej powierzchni do prowadzenia działalności kulturalnej.
  • Projekty, które po zakończeniu inwestycji gwarantowały bogaty program edukacyjny.
  • Projekty, które dotyczyły obiektów zagrożonych całkowitym zniszczeniem, lub które były ostatnim etapem wcześniej rozpoczętych inwestycji.
  • Projekty gwarantujące wysoki udział środków własnych w realizacji projektu i trwałość finansową po zakończeniu realizacji.

W wyniku przeprowadzonej oceny projekt Miasta Zamość uzyskał 45 punktów (na 62 możliwych) i został zakwalifikowany na listę rankingową projektów o statusie rezerwowym na pozycji 3. [LISTA nr 2].

Nie wszystkie projekty przeszyły pozytywnie ten etap oceny. Zobacz listę projektów odrzuconych w ramach I konkursu [ LISTA  nr 3].

Po zapoznaniu się z wynikami oceny, Miasto Zamość stwierdziło, że w niektórych kryteriach zaniżona została liczba przyznanych punktów, co miało decydujący wpływ na to, że projekt nie znalazł się na liście projektów podstawowych. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożony został protest od wyników rozpatrzenia wniosku w następujących kryteriach oceny:

  • Ocena ważności projektu

Liczba punktów możliwych do uzyskania: 1 - 3

Liczba punktów uzyskanych przez Miasto Zamość: 2

  • Ocena wyjątkowości i unikalności projektu

Liczba punktów możliwych do uzyskania: 0 - 1

Liczba punktów uzyskanych przez Miasto Zamość: 0

  • Ocena wpływu projektu na poprawę dostępności do kultury

Liczba punktów możliwych do uzyskania: 0 - 3

Liczba punktów uzyskanych przez Miasto Zamość: 2

  • Ocena wpływu projektu na przywrócenie do świetności obiektów zdegradowanych/ jakość projektów dotyczących rozwoju zasobów cyfrowych

Liczba punktów możliwych do uzyskania: 0 - 2

Liczba punktów uzyskanych przez Miasto Zamość: 1

Zespół rozpatrujący protest uznał, że ocena merytoryczna I-stopnia wniosku w odniesieniu do następujących kryteriów: Ocena ważności projektu, Ocena wyjątkowości i unikalności projektu, Ocena wpływu projektu na przywrócenie do świetności obiektów zdegradowanych / jakość projektów dotyczących rozwoju zasobów cyfrowych, została przeprowadzona w sposób prawidłowy.

Natomiast w przypadku kryterium Ocena wpływu projektu na poprawę dostępności do kultury zespół rozpatrujący protest stwierdził, że ocena merytoryczna I-stopnia wniosku w odniesieniu do tego kryterium została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy i mając na uwadze konieczność wyeliminowania naruszeń powstałych podczas oceny zespół rekomendował przeprowadzenie powtórnej oceny merytorycznej I-stopnia w zakresie oceny kryterium Ocena wpływu projektu na poprawę dostępności do kultury.

Takie rozstrzygnięcie tzn. uznanie protestu jedynie w stosunku do jednego z kryteriów nie satysfakcjonowało Miasta Zamość. W marcu 2008 r. skierowano wniosek do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o ponowne rozpatrzenie sprawy, zarzucając nieprawidłowe przeprowadzenie oceny merytorycznej I stopnia w zakresie kryterium merytorycznego Ocena wyjątkowości i unikalności projektu poprzez stwierdzenie, że Beneficjent nie udowodnił unikalności stosowanych rozwiązań w zakresie rewitalizacji obiektu.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy został rozpatrzony pozytywnie. W Uzasadnieniu czytamy:

 „Bezspornym jest fakt, że projekt pt. „Utworzenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu" przewiduje innowacyjne rozwiązania w zakresie infrastruktury technicznej, m.in. poprzez budowę systemu audiowizualnej prezentacji zasobów muzealnych z możliwością interaktywnego zwiedzania i przystosowania do obsługi przez osoby niepełnosprawne, budowę systemu generowania słuchowisk, przygotowanie gier dla młodzieży, przygotowanie w formie trójwymiarowych filmów historycznych inscenizacji.(...) Ponadto przyznać należy rację Wnioskodawcy, że MKiDN jak i WWPE dokonując oceny przedmiotowego kryterium skupiły się na jego multimedialnym aspekcie pomijając rozwiązania architektoniczno-przestrzenne. W uzasadnieniu do ponownie dokonywanej oceny należy odnieść się do wskazywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań polegających na wpisaniu współczesnego obiektu ekspozycyjnego (z nowoczesną infrastrukturą wystawienniczą) w obwałowania muru kurtyny od strony wnętrza twierdzy. Elementy konstrukcyjne obiektu naśladują geometrię obwałowania. Niewątpliwie jest to rzadko stosowana forma rekonstrukcji pozwalająca wykorzystać powstałą przestrzeń do współczesnej funkcji pokazując jednocześnie historyczną formę umocnień ziemnych. Unikalność projektu, zdaniem Wnioskodawcy, czemu nie sposób zaprzeczyć, polega także na zgromadzeniu, zestawieniu i opisaniu różnych form sztuki fortecznej i militariów od XVI wieku do czasów II wojny światowej. (...) zasadne jest zatem przywrócenie projektu do konkursu i dokonanie ponownej oceny z uwzględnieniem wskazówek zawartych w niniejszym rozstrzygnięciu ".

Po ponownej ocenie, projekt uzyskał 50 punktów (na 62 możliwych) i został zakwalifikowany na listę rankingową projektów ze statusem podstawowym na pozycji 5, z dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 20.000.000,00 zł.

Zobacz listę rankingową zaktualizowaną w wyniku zakończonej procedury odwoławczej [LISTA  nr 4].

Warto podkreślić, że w wyniku procedury odwoławczej, oprócz projektu Miasta Zamościa, tylko dwa inne projekty złożone do konkursu w ramach działania 11.1 Ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego o znaczeniu ponadregionalnym zostały rekomendowane do II etapu oceny. Są to:

  • Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie.
  • Rewitalizacja Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Dla wielu wniosków udział w konkursie zakończył się niestety na tym właśnie etapie oceny. Zobacz listę projektów odrzuconych w ramach I konkursu Programu Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko", Priorytet XI "Kultura i dziedzictwo kulturowe" po ocenie merytorycznej I stopnia [LISTA nr 5].

Zakwalifikowanie projektu Miasta Zamość na listę rankingową ze statusem podstawowym, oznaczało automatycznie zakwalifikowanie się do II etapu oceny merytorycznej. Przed przystąpieniem do tego etapu oceny, Miasto przekazało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaktualizowaną dokumentację projektową. W szczególności:

  • informacje dotyczące kosztów i harmonogramu realizacji projektu,
  • kosztorys wraz z tabelą scalającą kosztorysy z wyodrębnionymi cenami netto i brutto oraz analiza rynku dla kosztów nie objętych kosztorysem,
  • ważne prawomocne pozwolenie na budowę lub potwierdzenie zgłoszenia budowy,
  • wyciąg ze streszczeniem z dokumentacji projektowej,
  • dokumenty potwierdzające zgodność projektu z wymaganiami dotyczącymi ochrony środowiska.

Po pozytywnej weryfikacji wniosku na etapie oceny merytorycznej II stopnia i decyzji o udzieleniu dofinansowania w dniu 28.07.2010 roku podpisana została Umowa o dofinansowanie projektuco pozwoliło rozpocząć fazę inwestycyjną projektu.

W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono Menadżera Projektu, którym została Zamojska Dyrekcja Inwestycji, a następnie przystąpiono do wyłonienia wykonawcy prac budowlano - konserwatorskich oraz zabezpieczenia zabytków przed zniszczeniem i kradzieżą. W wyniku przeprowadzonej procedury w dniu 01.02.2011 roku Miasto Zamość podpisało pierwszą umowę, na realizację prac budowlanych i konserwatorskich z konsorcjum firm Przedsiębiorstwem Wielobranżowym „Budmat" Sp. J. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz z siedzibą w Zamościu ul. Namysłowskiego 2 i Przedsiębiorstwem Budowlano - Usługowo - Handlowym „Agat" Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach ul. Domaszowska 106.

 

Lokalizacja projektu

Założyciel miasta, Jan Zamoyski dużą uwagę przykładał do funkcji obronnych. Miasto zostało opasane potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, kurtynami i fosami. Powstał nieregularny siedmiobok, składający się z 7 odcinków kurtyn i 7 bastionów umieszczonych w ich załamaniach. Twierdza zamojska posiadała 7 bastionów rozmieszczonych na obwodzie:

  • bastion nr 1 południowo-wschodni
  • bastion nr 2 południowy
  • bastion nr 3 południowo-zachodni
  • bastion nr 4 północno-zachodni
  • bastion nr 5 północny
  • bastion nr 6 północno-wschodni
  • bastion nr 7 wschodni

Projekt zlokalizowany jest na obszarze jednego z tychże bastionów, a dokładnie w obrębie bastionu III i w kurtynie łączącej bastion II i III.


Bastion III, kurtyna Bastionu II i III, widok z lotu ptaka, fot. Bartłomiej Mleczko WIZAWI Studio Architektury Krajobrazu i Grafiki Komputerowej

 

Opis projektu, zakres prac

Zamość, nazywany Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad, to idealne miasto twierdza. Jan Zamoyski w wystawionym dokumencie lokacyjnym zobowiązał się umocnić miasto wałami i fosą. Miasto zostało otoczone potężnymi fortyfikacjami bastionowymi, kurtynami i fosami. Powstał nieregularny siedmiobok, składający się z 7 odcinków kurtyn i 7 bastionów umieszczonych w ich załamaniach. Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze jednego z tychże bastionów, a dokładnie w obrębie bastionu III (południowo-zachodni) i w kurtynie łączącej bastion II i III.

Przedmiotem projektu jest utworzenie zespołu pod nazwą „Muzeum Fortyfikacji i Broni" obejmującego teren w rejonie XVII-wiecznego Bastionu III oraz obiekty zabytkowe tj. Arsenał i Prochownię. W ramach projektu wykonane zostaną:

  • Rekonstrukcja wału fortecznego przy murze kurtyny od Bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej z realizacją pod wałem obiektu ekspozycyjnego Muzeum. Do nowoprojektowanej przestrzeni będą przeniesione eksponaty broni zlokalizowane poprzednio na słoniczole i w fosie przed Bastionem. Ekspozycja będzie wzbogacona o inne eksponaty broni XIX i XX-wiecznej. Przestrzeń przed wałem będzie wykorzystana również na magazyn i pracownię konserwacji eksponatów.
  • Rozszerzenie, wzbogacenie i restrukturyzacja istniejącego Muzeum Barwy i Oręża wraz z modernizacją i remontem konserwatorskim siedziby muzeum - zabytkowego obiektu Arsenału.
  • Remont konserwatorski z rekonstrukcją niezachowanego fragmentu i adaptacja do funkcji kultury zabytkowego obiektu prochowni, jedynego zachowanego w twierdzy Zamość, stanowiącego swoisty „eksponat" muzealny.
  • Rekonstrukcja wału fortecznego od Bastionu III do ul. Królowej Jadwigi.
  • Rewaloryzacja obecnie zdegradowanego fragmentu krajobrazu warownego od strony wnętrza twierdzy z nasadzeniami zieleni fortecznej oraz niskiej parkowej.
  • Przebudowa ul. Zamkowej, jako niezbędnej infrastruktury towarzyszącej Muzeum.
  • Monitoring i zabezpieczenie muzealiów oraz obiektów fortecznych.
  • Prace konserwatorskie eksponatów z obecnej wystawy plenerowej „Uzbrojenie Wojska Polskiego"
  • Utworzenie wirtualnej instytucji kultury.
  • Digitalizacja zabytkowych zbiorów Muzeum.
  • Wyposażenie obiektu ekspozycyjnego w nowoczesne urządzenia audiowizualne i teleinformatyczne.

Muzeum Barwy i Oręża zlokalizowane w budynku zabytkowego Arsenału będzie znacznie wzbogacone i rozszerzone o nowe powierzchnie ekspozycyjne poprzez rewaloryzację i adaptację obiektu Prochowni zlokalizowanej na Bastionie III, uporządkowanie i modernizację wnętrza Arsenału oraz realizację nowej przestrzeni ekspozycyjnej pod wałem fortecznym przy kurtynie między bastionem a Bramą Szczebrzeską. W nowoprojektowanej powierzchni ekspozycyjnej pod wałem zostaną umieszczone między innymi zbiory broni eksponowanej obecnie w plenerze w fosie i na słoniczole przed Bastionem III, co znacznie poprawi warunki ekspozycji i przechowywanie zbiorów. Natomiast umieszczenie funkcji pomocniczych Muzeum jak: pracownie, magazyny, kasy, sale audiowizualne w obiektach prochowni i nowoprojektowanym pod wałem pozwoli na oczyszczenie wnętrza Arsenału z wtórnych podziałów i właściwą jego ekspozycję. Projekt obejmuje zagospodarowanie terenu wokół obiektów z rekonstrukcją wałów przy murach kurtyn od Bastionu III w kierunkach: Bramy Szczebrzeskiej i ul. Królowej Jadwigi, realizację niezbędnej drogi dojazdowej z infrastrukturą oraz zieleni fortecznej i parkowej. W efekcie realizacji Projektu zostanie wyeksponowana i udostępniona turystom zabytkowa przestrzeń obrazująca rozwój fortyfikacji od XVII do XIX w. oraz zostanie powiększona przestrzeń ekspozycyjna Muzeum Barwy i Oręża. Relikty dzieł i obiektów fortecznych wpisane do rejestru zabytków pod nr A/48 oraz na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury zostaną zrewaloryzowane i zagospodarowane, a oferta Muzeum będzie wzbogacona o nowe przestrzenie ekspozycyjne. Funkcja Muzealna będzie uzupełniona o sprzedaż pamiątek. Na bazie realizowanego projektu, wykorzystując istniejące zbiory zostanie utworzona wirtualna instytucja kultury: „Muzeum Fortyfikacji i Broni".

Rozwiązania techniczne i materiałowe stosowane na Starym Mieście w Zamościu realizują podstawowy postulat warunków konserwatorskich dotyczący kompleksowej ochrony obiektów zabytkowych i ich rewaloryzacji, czyli przywrócenia wartości. Stosowane są, więc tradycyjne materiały jak cegła ceramiczna pełna, tynki tradycyjne, drewno jako budulec dachów, blacha miedziana lub dachówka, płytki ceramiczne, klinkier i kamień (piaskowiec lub wapień). Natomiast do wzmacniania konstrukcji obiektów czy do wszelkich prac zabezpieczających szczególnie przed działaniem wody stosowane są nowoczesne technologie umożliwiające najbardziej skuteczne i trwałe rozwiązania; np. przepony poziome wodoszczelne, tynki renowacyjne, farby wysokoparoprzepuszczalne czy impregnaty hydrofobizujące.

Główne założenia, co do planowanych do realizacji rozwiązań techniczno-technologicznych to:

  1. Obszary poddane rewitalizacji zostaną zagospodarowane w sposób atrakcyjny, przyjazny i odpowiedni dla użytkowników, zachęcający do zatrzymania się na dłużej, odpoczynku, relaksu.
  2. Zastosowane zostaną technologie i materiały zgodne z tradycją i historycznymi technikami wykonania.
  3. Obiekty i przestrzenie publiczne zostaną odpowiednio wyeksponowane w krajobrazie w oparciu o badania historyczne. Projekt zagospodarowania przestrzeni publicznych zawierać będzie w swoich założeniach ideowych prawidłowo pod względem konserwatorskim rozstrzygniętą i konsekwentnie przeprowadzoną analizę historyczno - urbanistyczną w kontekście funkcji historycznych. Rozwiązania zaproponowane przez autorów w sposób jasny i czytelny akcentują będą akcentowały pierwotny charakter Miasta Twierdzy oraz dzieł obronnych przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnie wprowadzanych w obszar funkcji muzealnych.

 

Obiekt muzealny pod wałem przy murze kurtyny II-III.

Przeznaczenie: muzeum eksponatów wojskowych z XX wieku w tym wielkogabarytowych obiektów militarnych, umundurowania, fotografii czy innych materiałów archiwalnych.

W ramach przewidywanych działań rewitalizacyjnych związanych z wałem kurtyny II - III powstanie nowy obiekt kubaturowy. Zakres przewidzianych robót budowlanych jest szeroki. Obiekt wymaga przeprowadzeni prac związanych z podłożem, posadzkami i chodnikami (podkłady murarskie z tłucznia lub żużla, podkłady betonowe, warstwy wyrównawcze cementowe pod posadzki, izolacje cieplne i przeciwdźwiękowe z płyt styropianowych, izolacje przeciwwilgociowe, powłokowe bitumiczne, posadzki z płytek) Projekt zakłada również wykonanie posadzek zewnętrznych (nawierzchnia klinkierowa, układana na rąb) oraz schodów ze stopnicami z krawężników drogowych. Warstwy poziome dachowe obejmą prace związane z izolacją cieplną, przeciwdźwiękową i przeciwwilgociowa, wykonania nawierzchni z tłucznia kamiennego oraz odpowiednie humusowania skarp z obsianiem. Okładziny ścian tynki i malowania: licowanie ścian płytkami, tynki tradycyjne wapienno cementowymi kategorii III wykonanymi ręcznie, malowanie farbami emulsyjnymi. Stolarka drzwiowa drewniana z zespolonymi dwuszynowymi w standardzie użyteczności publicznej, drzwi zewnętrzne klapkowe. W obiekcie zostaną wykonane nowe instalacje elektryczne, wod-kan, c.o., wentylacyjno klimatyzacyjna.

 

Prochownia

Przeznaczenie: kasy biletowe, infomaty, punkt sprzedaży pamiątek, centrum monitoringu kompleksu muzealnego, sale ekspozycyjne z możliwością organizacji sali audiowizualnej i zaplecze socjalne.

W ramach przewidywanych działań rewitalizacyjnych w obiekcie realizowane będą przemurowywania, zamurowania i uzupełnienia ścian z cegły tradycyjnej, zostaną wykonane cylindryczne sklepienia z cegły. Wszelkie uzupełnienia tynków będą wykonywane tynkami tradycyjnymi wapienno cementowymi kategorii III wykonanymi ręcznie. Zakres prac przewiduje również cały szereg robót żelbetowych związanych ze wzmocnieniem konstrukcyjnym budynku. W trakcie realizacji robót zostanie przeprowadzone odgrzybienie powierzchni ścian, wykonana zostanie izolacja cieplne i przeciwwilgociowe. Projekt zakłada wykonanie przegród izolacyjnych metoda iniekcji ciśnieniowej oraz uszczelnień przeciwwilgociowych elastyczna zaprawą cementowo-polimerową. Ponadto wykonana zostanie hydrofobizacja silikonowym impregnatem fasadowym. Powierzchnie wewnętrzne zostaną pomalowane farbami emulsyjnymi. W obiekcie zostaną wykonane nowe instalacje elektryczne, wod-kan, c.o., wentylacyjno klimatyzacyjna. Zakres rzeczowy projektu zakłada również wykonanie iluminacji budynku.

 

Arsenał

W ramach robót modernizacyjnych w obiekcie Arsenału przewiduje się wykonanie robót związanych z remontem elewacji poprzez wykonanie tynków renowacyjnych dwuwarstwowych oraz robót malarskich oraz prac kamieniarskich - konserwacja elementów kamiennych. Ponadto wykonane zostaną roboty dekarskie i ślusarskie (obróbki blacharskie, orynnowanie). Zakres prac przewiduje również remont kominów. W obiekcie zostaną wykonane: izolacje ścian fundamentowych, wymiana pokrycia dachowego (blacha miedziana), wymiana stolarki okiennej (wymiana okien skrzyniowych na okna rozwierane i uchylno- rozwierane drewniane) wymiana drzwi wewnętrznych oraz drzwi zewnętrznych. Obiekt zostanie wyposażony również w windę osobowo-towarową. Dodatkowo w budynku zostaną wykonane remonty pomieszczeń wewnętrznych poprzez remont posadzek, ścian i sufitów, roboty rozbiórkowe oraz budowlane i instalacyjne. Zakres rzeczowy projektu zakłada również wykonanie iluminacji budynku.

 

Przebudowa ulicy Zamkowej 

Przebudowa ulicy jest niezbędnym elementem dla kompleksowego istnienia 
i funkcjonowania Muzeum Fortyfikacji i Broni. Stanowić będzie dojazd do obiektów muzealnych oraz dydaktyczno-edukacyjny spacerowy ciąg pieszo-jezdny militarnej trasy turystycznej. Jednocześnie przebudowa ul. Zamkowej umożliwi poprowadzenie niezbędnych instalacji i sieci, 
w tym: oświetlenia, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej, instalacji energetycznej i sieci wodociągowej. Bez powyżej wymienionej infrastruktury funkcjonowanie muzeum o znacznie rozszerzonym profilu jest niemożliwe.

W projekcie przewidziano ponadto zakup sprzętu do digitalizacji zasobów muzealnych, budowę sieci teleinformatycznej oraz zakup i montaż urządzeń do prezentacji, animacji i wizualizacji audiowizualnych. Rezultatem tych elementów projektu, przy wykorzystaniu zbiorów zabytkowych, będzie utworzenie wirtualnej instytucji kultury „Muzeum Fortyfikacji i Broni" prezentującej różne formy sztuki fortecznej i militariów od XVI wieku do czasów II wojny światowej.

 

Budowa systemu monitoringu oraz audiowizualnej prezentacji zasobów muzealnych - wirtualna instytucja kultury „Muzeum Fortyfikacji i Broni"

Urządzenia audiowizualne i monitorowania zapewnią możliwość obserwacji terenu, pomieszczeń oraz będą umożliwiać przeprowadzanie prezentacji audiowizualnych zasobów muzealnych, prezentacji historycznych przedstawiających zasoby muzealne w inscenizacjach z czasów świetności Twierdzy Zamość. System audiowizualny umożliwi przeprowadzanie prezentacji zasobów muzealnych oraz realiów historycznych z poziomu urządzeń (monitorów, ekrany interaktywne) zlokalizowanych wewnątrz pomieszczeń muzealnych.

Zakres robót przewidzianych do wykonania w ramach budowy infrastruktury teletechnicznej na terenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu obejmuje m.in.:

  • Budowę systemu audiowizualnej prezentacji zasobów muzealnych:

To prezentacja wirtualna zasobów muzealnych z możliwością zwiedzania interaktywnego - symulacja podróży po muzeum wzbogacona audiowizualną prezentacją eksponatów w aplikacjach rzeczywistego ich użycia w okresie z którego pochodziły. Prezentacja dostępna z poziomu kiosków multimedialnych zlokalizowanych w pomieszczeniach kubaturowych muzeum wyposażonych w monitory zapewniająca dostęp do wszystkich eksponatów opatrzona komentarzem (opisem historycznym epoki z której pochodzi) zawierająca animacje 3d, 2d i dostępna w kilku wersjach językowych osiąganych z poziomu łatwo dostępnego i przyjaznego menu.

Każde stanowisko kiosku multimedialnego wyposażone w sposób umożliwiający obsługę przez osoby niepełnosprawne.

  • Budowę systemu nagłośnienia:

To system przekazywania i odbioru komunikatów słownych, informator lokalizacji ekspozycji muzealnych oraz atrakcji multimedialnych dostępne w różnych wersjach językowych. System generowania słuchowisk oraz kompozycji muzycznych na zewnątrz - 3 punkty nagłośnienia surround oraz 4 punkty wewnątrz pomieszczeń muzealnych dostępne w różnych wersjach językowych

  • Budowę systemu „muzeum atrakcyjnego dla młodego pokolenia odwiedzających":

To gry komputerowe batalistyczne dostępne na 2 stołach multimedialnych (reagujące na ruchy rąk zabudowane w poziomie ekrany służące do interaktywnego wybierania treści wizualnych), hełmy multimedialne, emitery zapachu - rozpraszające aromaty związane z prezentowanymi treściami wizualnymi. Gry reżyserowane pod kątem przeniesienia elementów ekspozycji muzealnych oraz klimatu epoki do cyberprzestrzeni bazując na najlepiej akceptowanej formie przyswajania świata zewnętrznego występującej wśród młodego pokolenia.

  • Budowę systemu „muzeum atrakcyjnego dla każdego odwiedzającego":

To 4 historyczne inscenizacje, w formie trójwymiarowych filmów, dające wrażenie rzeczywistego uczestnictwa w dawnych wydarzeniach (filmy z udziałem, aktorów, statystów, efektów specjalnych, scenografii, strojów z epoki) dotyczące funkcjonowania twierdzy w dawnych czasach, bitew, oblężenia itp. - bardzo atrakcyjna forma uczestnictwa w kadrze tzw. żywego obrazu pozostawiająca niezapomniane emocje. 3 postacie duchów - przewodników, lektorów po twierdzy - wyświetlane na ekranach przy pomocy projektorów zapewniające odpowiedni klimat ekspozycjom stacjonarnym.

Zastosowane sprzęt i technologie w projekcie będą oparte o najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie wymagań dotyczących budowy sieci ICT. Zakupiony w ramach projektu sprzęt multimedialny zostanie oparty o najnowsze rozwiązania w zakresie wykorzystania technologii multimedialnych. Ponadto w trakcie określania specyfikacji sprzętu jednym z warunków, który zamierza określić wnioskodawca będzie możliwość jego progresu w przyszłości tak aby możliwe było zachowanie jego wieloletniej funkcjonalności.

  • Budowę systemu monitoringu z zabudową kamer zewnętrznych i wewnętrznych oraz urządzeń rejestrujących:

To budowa kamer zewnętrznych obrotowych do zapewnienia obserwacji terenu w systemie całodobowym. Budowa kamer wewnętrznych zabudowanych w pomieszczeniach kubaturowych w miejscach występowania zagrożeń oraz miejscach występowania drogocennych ekspozycji. Budowa systemu wizualizacji oraz rejestracji obrazów z kamer łącznie z systemem przesyłu do centrum monitoringu miasta.

 

Cele projektu, planowane efekty i rezultaty jego realizacji:

Celem strategicznym Projektu jest wzrost znaczenia Zamościa, jako jednego z głównych ośrodków życia kulturalnego Polski Wschodniej. Zamość jest miastem, w którym skupione są bardzo licznie zasoby dziedzictwa kulturowego Polski. O unikatowości tutejszego Starego Miasta świadczy umieszczenie go na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, w rejestrze zabytków, a także uznanie za Pomnik Historii.

Przekształcając negatywne sytuacje i problemy jakie występują na obszarze objętym projektem, 
w sytuację docelową, którą chce się osiągnąć, zostały zidentyfikowane następujące cele projektu:

  • ułatwienie dostępu do obiektów kultury i turystyki poprzez wykorzystanie potencjału kulturowego, historycznego i turystycznego w wyniku poprawy stanu obiektów zabytkowych,
  • promocja kultury i tradycji,
  • zachowanie dla przyszłych pokoleń obiektów o dużym znaczeniu historycznym i kulturalnym,
  • poprawa warunków inwestowania w renowację zabytkowej części Miasta,
  • ożywienie inwestycyjne Starego Miasta oraz wzrost atrakcyjności komercyjnej tego obszaru,
  • wydłużenie sezonu turystycznego, dzięki uatrakcyjnieniu oferty kulturalnej,
  • wzrost atrakcyjności centrum Miasta zarówno dla turystów z Polski jak i obcokrajowców, poprzez udostępnienie nowych obiektów zabytkowych do zwiedzania,
  • zabezpieczenie obiektów zabytkowych przed zagrożeniami,
  • zwiększenie nakładów na ratowanie obiektów dziedzictwa kulturowego zagrożonych zniszczeniem,
  • wprowadzenie odpowiednich funkcji użytkowych do obiektów historycznych, poprawa ich warunków infrastrukturalnych, odpowiednie zarządzanie i gospodarowanie obiektami dziedzictwa kulturowego i historycznego,
  • wzrost poziomu bezpieczeństwa w obszarze oddziaływania projektu, zabezpieczenie obiektów przed aktami wandalizmu i pożarem,
  • poprawa walorów widokowych południowo zachodniej części fortyfikacji, zagospodarowanie zieleni, uporządkowanie drzewostanu, uporządkowanie przestrzeni publicznych,
  • poprawa warunków funkcjonowania instytucji użytkujących obecnie obiekty (instytucji kultury),
  • poprawa funkcji edukacyjno - kulturalnej obiektów poprzez ich odpowiednie wyeksponowanie, udostępnienie i aranżacje,
  • rozwój atrakcyjnych form przekazu treści edukacyjno-kulturalnych w oparciu o nowoczesne technologie multimedialne i informatyczne,
  • poprawa dostępności do dóbr kultury na Zamojszczyźnie i województwie lubelskim, powstawanie nowych instytucji kultury i ciekawych miejsc dziedzictwa,
  • wzrost poziomu udostępnienia do dóbr dziedzictwa i kultury osobom niepełnosprawnym,
  • poprawa walorów estetycznych i funkcjonalnych miejsc stanowiących przedmiot projektu,
  • właściwe wykorzystanie obiektów zabytkowych na cele kulturalne podnoszące atrakcyjność kulturalna i turystyczną miasta.

Zdegradowany teren będzie poddany rewaloryzacji z elementami rekonstrukcji i uczytelnienia obwałowania z galerią strzelniczą murów kurtyn fortyfikacji. Powstanie fragment krajobrazu warownego twierdzy z lokalizacją obiektu ekspozycyjnego pod wałem. Elementy konstrukcyjne obiektu z wypełnieniem szklanym powtarzają (naśladują) geometrię obwałowania, są jego przedłużeniem. Jest to rzadko stosowana forma rekonstrukcji pozwalająca wykorzystać przestrzeń do współczesnej funkcji pokazując jednocześnie historyczną formę umocnień ziemnych. W efekcie realizacji Projektu zostanie wyeksponowana i udostępniona turystom zabytkowa przestrzeń obrazująca rozwój fortyfikacji od XVII do XIX. Dzięki realizacji projektu powstanie obiekt muzealny, ulokowany w historycznym przebiegu kurtyny II-III, z zachowaniem i przywróceniem historycznego układu i gabarytów wałów ziemnych. Realizacja projektu pozwoli na unikalne w skali kraju zgromadzenie, zestawienie i opisanie różnych form sztuki fortecznej i militariów od XVI wieku do czasów II wojny światowej. Unikalność projektu polega także na jego powiązaniu z architekturą militarną i krajobrazem warownym twierdzy Zamość. Projekt jest również kontynuacją projektu pt. „Konserwacja, rewaloryzacja i adaptacja na cele kultury zespołów fortyfikacji Starego Miasta w Zamościu" i będzie stanowił zakończenie trasy turystyczno - edukacyjnej pozwalającej prześledzić rozwój fortyfikacji Twierdzy Zamość. W Muzeum Arsenał, po obejrzeniu 5-ciu zespołów architektury militarnej z różnych okresów funkcjonowania twierdzy będzie można obejrzeć zabytkowe eksponaty broni i wyposażenia żołnierzy a także poznać rozwój sztuki wojennej po likwidacji twierdzy typu zamkniętego. Projekt jest wyjątkowy, ponieważ nie ma w Polsce drugiego takiego muzeum, w którym można byłoby prześledzić rozwój sztuki wojennej od XVI wieku do czasów II wojny światowej poprzez ekspozycję broni i wyposażenia żołnierzy.

Celem horyzontalnym planowanego przedsięwzięcia jest zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy miasta Zamość w oparciu o wewnętrzny potencjał dziedzictwa historyczno-kulturowego. Powyższe działania mają na celu zwiększenie atrakcyjności, zwłaszcza kulturalnej i turystycznej, Miasta Zamościa, regionu i województwa lubelskiego oraz stworzenie warunków dla wzrostu zatrudnienia.

Realizacja Projektu w ogromnym stopniu przyczyni się do lepszego wykorzystania istniejących zasobów kulturowych i potencjału ludzkiego środowiska kulturowego. Dziedzictwo kulturowe Zamościa i działalność kulturalna bazująca na tym dziedzictwie będą stanowić ważny czynnik konkurencyjności województwa lubelskiego. Rezultaty osiągnięte dzięki realizacji Projektu znacznie podniosą rangę Zamościa jako jednego z ośrodków życia kulturalnego w województwie.

Realizacja Projektu pozwoli wzmocnić funkcje kulturowe Starego Miasta, uatrakcyjnić Starówkę poprzez wykorzystanie obiektów dotychczas nieprawidłowo użytkowanych, stworzy impuls do następnych działań na rzecz rozwoju kultury i turystyki w mieście. Realizacja Projektu wpisuje się w długofalowy proces stworzenia z Miasta i regionu obszaru atrakcyjnego, a mieszkańcom pozwoli czerpać zyski z wartości kulturowych Miasta.

Planowane rezultaty projektu:

  • Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego objętych wsparciem - 3 szt, tj.:
  • Obiekt pod wałem przy murze kurtyny II-III
  • Prochownia
  • Arsenał
  • Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego zapewniających dostęp dla osób niepełnosprawnych - 3 szt., tj.
  • Obiekt pod wałem przy murze kurtyny II-III
  • Prochownia
  • Arsenał
  • Liczba instytucji, których zbiory zostały zdigitalizowane - 1 szt.
  • Liczba wirtualnych muzeów - 1 szt.
  • Powierzchnia terenu poddanego rewitalizacji / rewaloryzacji / konserwacji / renowacji / remontowi: 1,175 ha/11 750 m2
  • Powierzchnia wyremontowanego dachu: 1408 m2
  • arsenału - 1088 m2
  • prochowni - 320 m2 (245 mw części istniejącej, 75 m2 w części rekonstruowanej)
  • Powierzchnia wyremontowanej i zrekonstruowanej elewacji: 1135 m2, tj.
  • Powierzchnia wyremontowanej istniejącej i zrekonstruowanej elewacji Prochowni: 305 m2
  • wyremontowana elewacja istniejąca Prochowni (z otworami strzelnic) - 210 m2
  • zrekonstruowana powierzchnia elewacji Prochowni (z otworami strzelnic i portalem wejściowym) - 95 m2
  • Wyremontowana powierzchnia elewacji budynku Arsenału - 830 m2
  • Powierzchnia utwardzonego otoczenia zabytkowych obiektów: 2910 m2
  • utwardzony ciąg pieszo-jezdny (ul. Zamkowa) - 1850 m2
  • otoczenie utwardzone wokół budynku Arsenału - 700 m2
  • otoczenie utwardzone wokół budynku Prochowni - 360 m2
  • Powierzchnia zrewitalizowanej zieleni, w tym rekonstrukcja historycznego układu zadrzewień (wały ziemne, nowe nasadzenia drzew i krzewów, tereny trawiaste do ul. Zamkowej i od ulicy Zamkowej do granicy opracowania w stronę Pałacu) - 0,6930 ha
  • Przeszklone zadaszenie Muzeum - 500 m2
  • Liczba odnowionych/odtworzonych detali: 38
  • Arsenał:
  • konserwacja portali 6 szt.,
  • konserwacja drzwi 6 szt.,
  • konserwacja obramieni kamiennych okien parteru 16 szt.
  • konserwacja ławy kamiennej w portyku z poręczą 1 szt.
  • rekonstrukcja historycznego cokołu kamiennego 1 szt. = 145 mb
  • Prochownia:
  • konserwacja elewacji ceglanej z 8 ostrołukowymi arkadami
  • Wymieniona stolarka okienna: 36 szt.
  • Arsenał
  • parter 16 szt.,
  • piętro 20 szt.
  • Liczba obiektów poddanych konserwacji, odrestaurowanych i zabezpieczonych przed niszczeniem liczba eksponatów z wystawy plenerowej poddanych konserwacji - 20 szt.
  • Liczba zakupionych urządzeń zabezpieczających zbiory - liczba kamer: 10 szt.
  • Liczba zakupionego wyposażenia do digitalizacji zbiorów - 12 szt.
  • Liczba wirtualnych muzeów - 1
  • Łączna powierzchnia kompleksu pod wałem kurtyny - Muzeum Fortyfikacji i Broni: 1320 m2
  • Łączna kubatura kompleksu muzealnego pod wałem kurtyny - Muzeum Fortyfikacji i Broni - 6200 m3
  • Powierzchnia użytkowa Prochowni: 160 m2
  • Kubatura Prochowni: 1450 m3
  • Wyremontowana powierzchnia piwnicy pod budynkiem Arsenału - 20 m2
  • Kubatura piwnicy do adaptacji - 84 m3
  • Powierzchnia parteru Arsenału zaadaptowana jako sala ekspozycyjna - 38 m2
  • Powierzchnia piętra zaadaptowana jako sala ekspozycyjna - 210 m2
  • Liczba bezpośrednio utworzonych miejsc pracy - 9 szt.,
  • Liczba osób odwiedzających obiekty dziedzictwa kulturowego objęte wsparciem - 31.000 osób
  • Liczba nowych wydarzeń kulturalnych zainicjowanych w wyniku realizacji projektu - 5 szt.

Odnowione zabytki oraz muzeum stanowić będą nowe markowe produkty turystyki kulturowej. Jednocześnie oferta muzeum stanowiła będzie nową ofertę programową w zakresie kultury.

 

Wpływ projektu na poprawę dostępności do kultury

Zgodnie z kryteriami wyboru projektów, maksymalna liczba punktów w kryterium odnoszącym się do poprawy dostępności do kultury przyznawana były projektom, które zakładają powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej, udostępnienie przestrzeni do tej pory nieużytkowanej wraz z pełną dostępnością dla osób niepełnosprawnych, nieodpłatne wykorzystanie zasobów w Internecie z wykorzystaniem rozwiązań technicznych ułatwiających dostęp dla osób niepełnosprawnych. Projekt Miasta Zamość ma właśnie taki charakter.

Założenia projektu, które mają wpływ na poprawę dostępności do kultury są następujące:

  1. Powstanie nowej przestrzeni ekspozycyjnej poprzez lokalizację nowego obiektu pod wałem ziemnym.

Rekonstrukcja wału fortecznego przy murze kurtyny od Bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej z realizacją pod wałem obiektu ekspozycyjnego Muzeum. W ramach przewidywanych działań związanych z wałem kurtyny II – III powstanie nowy obiekt kubaturowy, w którym zlokalizowane zostanie Muzeum Fortyfikacji i Broni. Do nowoprojektowanej przestrzeni będą przeniesione eksponaty broni zlokalizowane obecnie na słoniczole i w fosie przed Bastionem. Ekspozycja będzie wzbogacona o inne eksponaty broni XIX i XX-wiecznej. Projekt zakłada tym samym powstanie nowej przestrzeni do prowadzenia działalności kulturalnej.

  1. Udostępnienie przestrzeni dotychczas nieużytkowanej

W ramach projektu udostępniona zostanie przestrzeń dotychczas nieużytkowana w celu prowadzenia działalności kulturalnej poprzez rewaloryzację obiektu dawnej Prochowni - wraz z ekspozycją jej przestrzeni jako jedynego, zachowanego dotychczas tego typu obiektu twierdzy. Remont konserwatorski z rekonstrukcją niezachowanego fragmentu i adaptacja do funkcji kultury zabytkowego obiektu Prochowni, stanowiącej swoisty „eksponat" muzealny. W Prochowni zlokalizowane zostaną m.in.: sale ekspozycyjne z możliwością organizacji sali audiowizualnej, kasy biletowe, punkt sprzedaży pamiątek.

  1. Zwiększenie przestrzeni ekspozycyjnej w obiekcie Arsenału oraz ekspozycja wnętrza obiektu militarnego poprzez modernizację ekspozycji i wyburzenie wtórnych podziałów.
  2. Wykonanie rewaloryzacji krajobrazu warownego w rejonie bastionu III i murów kurtyn - otwarta przestrzeń publiczna będzie jednocześnie przestrzenią ekspozycji krajobrazu warownego.

Projekt ma pozytywny wpływ na wyrównanie szans niepełnosprawnych w dostępie do korzystania z infrastruktury publicznej. Wszystkie obiekty i przestrzenie ekspozycyjne będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Obiekt Prochowni i parter Arsenału będzie dostępny dla niepełnosprawnych ze względu na usytuowanie w poziomie terenu, natomiast piętro Arsenału będzie dostępne za pomocą windy wewnętrznej usytuowanej w miejscu wtórnej istniejącej klatki schodowej. Nowo projektowany obiekt ekspozycyjny pod wałem kurtyny II-III będzie posiadał pochylnię i windę dla niepełnosprawnych. Zaplanowane roboty w zakresie przestrzeni publicznych zakładają niwelację barier architektonicznych. Modernizowana ulica będzie miała charakter ciągu pieszo-jezdnego, co umożliwi swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

  1. Budowa systemu audiowizualnej prezentacji zasobów muzealnych - wirtualna instytucja kultury „Muzeum Fortyfikacji i Broni" - dostępna zarówno z poziomu wyposażania w sprzęt multimedialny obiektów jak również z poziomu serwera muzeum (otwarty dostęp w Internecie).

Na poprawę dostępności do kultury, w tym dla osób niepełnosprawnych, bardzo duży wpływ będzie miało utworzenie wirtualnego muzeum (wirtualnej instytucji kultury), wyposażonego w najnowocześniejsze urządzenia teletechniczne i multimedialne, zapewniające przeglądanie zasobów w Internecie.

Zakres robót przewidzianych do wykonania w ramach budowy infrastruktury teletechnicznej na terenie Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu obejmuje m.in.:

  1. prezentacja wirtualna zasobów muzealnych z możliwością zwiedzania interaktywnego - symulacja podróży po muzeum, zapewniająca dostęp do eksponatów, opatrzona komentarzem, zawierająca animacje 3d, 2d, dostępna w kilku wersjach językowych osiąganych z poziomu łatwo dostępnego i przyjaznego menu.
  2. każde stanowisko kiosku multimedialnego wyposażone w sposób umożliwiający obsługę osób niepełnosprawnych. 

 

 

 

KRONIKA REALIZACJI PROJEKTU

 

Luty 2011

Podpisano umowę na realizację prac budowlanych, konserwatorskich i zabezpieczenia antywłamaniowego z konsorcjum firm: Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Budmat” Sp. J. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz z siedzibą w Zamościu ul. Namysłowskiego 2, i Przedsiębiorstwa Budowlano – Usługowo – Handlowego „Agat” Sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach ul. Domaszowska 106. Przekazano placu budowy wykonawcy.

 

Plac budowy, fot. Monika Machlarz-Bondyra

 

Marzec 2011

W budynku Arsenału i Prochowni częściowo rozebrano istniejące podłogi. W Prochowni wykonano wykopy pod fundamenty.

 

Kwiecień 2011

W budynku Arsenału rozpoczęto prace przy elewacji. W Prochowni wykonano część konstrukcji. W trakcie realizacji robót ziemnych w miejscu planowanego „Budynku pod wałem” odkryto relikty murów. W dniu 13 kwietnia 2011r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków wstrzymał roboty w obszarze występowania reliktów oraz wydał zalecenia dotyczące wykonania badań architektoniczno–archeologicznych. 

 

Czerwiec 2011

Realizowano prace ziemne związane z siecią podziemnego uzbrojenia terenu w obrębie obiektu zlokalizowanego po południowej stronie Arsenału. W wykopie związanym z budową nowego obiektu muzealnego odsłonięto rumowisko kurtyny II–III oraz fragment muru kurtynowego. W ramach realizowanych robót budowlanych częściowo wykonano roboty sanitarne w budynku Arsenału, roboty konstrukcyjne w Prochowni oraz prace związane z wykonaniem sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania.

 

Lipiec 2011 

W budynku Arsenału wykonano przewody odprowadzające instalacje odgromową wraz z instalacją elektryczną iluminacji na zewnątrz. Wykonano część elewacji, zbito tynki z murów z cegły gotyckiej, oczyszczono powierzchnię murów, oczyszczono spoiny, zaimpregnowano ściany ceglane, wykonano izolację powierzchni pionowych. W budynku Prochowni wykonano część konstrukcji, uzupełniono i naprawiano ściany zaprawą cementowo-wapienną. Wykonano naprawy murów zabytkowych o głębokości kucia do ½ cegły. Wykonano naprawy pęknięć w murach z cegły gotyckiej.

 

Sierpień 2011 

W budynku Arsenału wykonano obróbki blacharskie gzymsów z blachy miedzianej a także uzupełniono tynki z zaprawy oraz tynki cienkowarstwowe elewacyjne. W miejscu planowanego „Budynku pod Wałem” prowadzono prace związane z wykonaniem części wykopu. W Prochowni rozebrano posadzkę z cegły klinkierowej oraz oczyszczono część elewacji. W dniu 12.08.2011r. odbyło się posiedzenie Komisji Konserwatorskiej w sprawie podjęcia decyzji dotyczących dalszego prowadzenia prac. Dnia 24.08.2011r. Konserwator Zabytków, przedstawił stanowisko Komisji Konserwatorskiej. Wskazano, że najbardziej właściwym rozwiązaniem jest zachowanie projektowanej lokalizacji budynku muzeum bez zmian z zastrzeżeniem zachowania w całości reliktów muru podłużnego dawnej stajni, z jego wyeksponowaniem w strefie zewnętrznej (wzdłuż ściany budynku muzeum), z uwzględnieniem niezbędnych zabezpieczeń. Komisja zaleciła umieszczenie we wnętrzu muzeum makiety sporządzonej w oparciu o wyniki badań architektonicznych i archeologicznych prezentujących wygląd budynku dawnej stajni i jego ustaloną badaniami lokalizację.  Na podstawie w/w stanowiska biuro projektowe przystąpiło do opracowania zamiennego projektu budowlano – wykonawczego uwzględniającego zachowanie i ekspozycję części odkrytych reliktów.

 

Wrzesień 2011

W Arsenale realizowano prace polegające na wykonaniu części elewacji. Wykonano i zamontowano obróbki blacharskie z blachy miedzianej, gzymsy i pasy elewacyjne. Uzupełniono tynki zewnętrzne zaprawą wapienną lub cementowo-wapienną. Naniesiono na ściany warstwę podkładu tynkarskiego pod dekoracyjne i ochronne cienkowarstwowe akrylowe wyprawy tynkarskie. W budynku Prochowni prowadzono prace polegające na wykonaniu części łęków z cegły klinkierowej. 

 

Październik 2011

W Prochowni realizowano prace polegające na wykonaniu murów, przeprowadzono czyszczenie ścian, oczyszczono sufity, wykonano spoinowanie murów z cegły gotyckiej, uzupełniono ubytki z cegieł zabytkowych.

 

Listopad 2011

W Prochowni rozebrano pokrycie dachowe wykonane z eternitu, przeprowadzono rozbiórkę konstrukcji więźby dachowej, ołacenie oraz deskowanie dachu. W budynku Arsenału wykonano ścianki działowe. Rozebrano posadzki z cegieł na rąb klinkierowy. Prowadzono prace przy elewacjach polegające na wykonaniu i montażu obróbek blacharskich z blachy miedzianej. Prowadzono także prace konserwatorskie polegające na odgrzybianiu ścian odsalaniu ścian ceglanych. Położono tynk renowacyjny w części cokołowej. 

 

Grudzień 2011

W Arsenale wykonywano ścianki działowe wewnętrzne z cegły ceramicznej, wykonano podkłady pod posadzkę w piwnicy, wykonywano tynki pocienione na elewacji, wykonywano instalację elektryczną. W budynku Prochowni wykonano więźbę dachową oraz część izolacji termicznej.

 

Styczeń – Marzec 2012

Przy ulicy Zamkowej realizowano roboty przygotowawcze oraz prace rozbiórkowe, wykonano przebudowę linii napowietrznej i kablowej oświetlenia ulicy Zamkowej. W budynku Arsenału wykonywano: prace rozbiórkowe z szybem windy, rozebrano stopy żelbetowe schodów, wykonano wnęki w ścianach z cegieł, izolacje przeciwwilgociowe, położono rurociągi instalacji wodociągowej, ocieplono strop, wykonano konstrukcję szybu windowego, montowano tablice rozdzielcze, wykonano próby szczelności instalacji centralnego ogrzewania, wykonano przewody instalacji wentylacji mechanicznej izolacje cieplne i przeciwdźwiękowe z wełny mineralnej, uzupełniono podkłady pod tynki zewnętrzne, rozebrano posadzkę z cegieł, wykonywano posadzki cementowe wraz z cokolikami. W budynku Prochowni wykonano izolacje cieplną i przeciwdźwiękową z wełny mineralnej, prowadzono prace przy instalacji wentylacji, zamontowano wentylatory kanałowe, wykonano część pokrycia dachu blachą cynkowo - tytanową, wykonano spoinowanie murów wewnątrz pomieszczeń z cegły gotyckiej, mury gładkie i sklepienia cylindryczne, wykonano żelbetowy ostrołuk od strony budynku Arsenału, przeprowadzono odsalanie ścian ceglanych, prowadzono prace instalacyjne, położono rurociągi z PCV, wykonywano studnie rewizyjne, zamontowano wentylatory dachowe, czerpnie dachowe, przewody wentylacyjne.

 

Kwiecień – Wrzesień 2012

Ze względu na brak projektów zamiennych wykonawca nie realizował prac. Trwające prace nad opracowaniem zamiennych rozwiązań projektowych uniemożliwiło prowadzenie prac zarówno w miejscu planowanego Budynku pod Wałem jak i w Arsenale i Prochowni.

 

Październik – Grudzień 2012

Wykonawca podpisał z Zamawiającym aneks do umowy na roboty budowlane i prace konserwatorskie wprowadzający do umowy zamienną dokumentacją projektową i wydłużający termin realizacji zadania oraz zawarł umowę na roboty dodatkowe, niezbędne do realizacji zamówienia podstawowego. W miesiącu grudniu wznowiono roboty budowlane. Prowadzono prace związane z realizacją Budynku pod Wałem, wykonano wykop oraz cześć palowania.

 

Styczeń – Marzec 2013

Wykonano część oczepów wraz z montażem zbrojenia, część izolacji cieplnych
i przeciwwilgociowych oraz część słupów żelbetowych z montażem zbrojenia. 

 

Kwiecień – Czerwiec 2013

W Budynku pod Wałem wykonano płyty żelbetowe wraz ze zbrojeniem, ściany żelbetowe, słupy żelbetowe, realizowano roboty związane z wykonaniem oczepu wraz z przygotowaniem i montażem zbrojenia. Zakończono wykonywanie płyty żelbetowej, izolacje przeciwwilgociowe, izolacje termiczne, żebra i podciągi oraz płytę dachową żelbetową.

 

Lipiec – Wrzesień 2013

W Budynku pod Wałem zakończono wykonanie robót żelbetowych obiektu, zakończono wykonanie schodów żelbetowych, wykonano część ścianek działowych, płyt żelbetowych, wykonano konstrukcję dachową pod dach szklany.

W Prochowni wykonano instalacje sanitarne oraz wzmocnienie sklepienia budynku.

 

Październik – Grudzień 2013

W Budynku pod Wałem, wykonywano dach wraz z warstwami izolacyjnymi i żwirowymi, zakończono realizację przeszklenia dachu, przeprowadzono prace konserwatorskie reliktów murów fortecznych w obiekcie oraz prowadzono prace instalatorskie. Przed obiektem prowadzono prace związane z realizacją wału ziemnego. 

 

Styczeń – Marzec 2014

W danym okresie realizowano następujące prace: 

Budynek pod Wałem – roboty instalacyjne, sanitarne, instalacje grzewcze, wodociągowe, kanalizacji sanitarnej, wentylacji, instalacyjne elektryczne, tablice rozdzielcze, roboty izolacyjne, usypano wał ziemny, montowano konstrukcję wsporczą pod szklaną podłogę.

Budynek Prochowni – roboty budowlane: ścianki działowe z cegieł ceramicznych oraz podkłady
z chudego betonu pod posadzki, roboty instalacyjne sanitarne: instalacje grzewcze, wodociągowe kanalizacji sanitarnej, instalacyjne elektryczne, wykonywano tablice rozdzielcze.

Budynek Arsenału – roboty instalacyjne sanitarne, instalacje wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, remont sanitariatów w obiekcie, montaż centrali wentylacji, instalacyjne elektryczne, roboty przygotowawcze instalacji teletechnicznej(bruzdy, przekucia, otwory), rozpoczęto układanie koryt rurociągów i przewodów. 

Zostało zakończono postępowanie przetargowe na realizację zadania pn. Wyposażenie, zakup sprzętu i technologii. Podpisano umowę z wykonawcą firmą Deko - Bau i przystąpiono do realizacji zadania. Ogłoszono postępowanie na dostawę, zabudowę i uruchomienie opraw oświetleniowych.

 

Kwiecień – Czerwiec 2014

W Budynku pod Wałem – wykonywano roboty sanitarne, odwodnienie liniowe, instalacje teletechniczne oraz  prace budowlane – tynki, posadzki i okładziny. 

W Budynku Arsenału – wykonywano roboty instalacyjne c. o., montaż węzła cieplnego, klimatyzacji, instalacje elektryczne i teletechniczne, prace budowlane i wykończeniowe – roboty tynkarskie, zabudowę gipsowo- kartonową, sufit kasetonowy. 

W Budynku Prochowni – realizowano prace budowlane i wykończeniowe: ścianki działowe, fasadę
z aluminium, instalacje teletechniczne. Położono nawierzchnie z kostki granitowej i betonowej. 

 

Lipiec – Wrzesień 2014

Realizowano następujące prace:

Budynek pod Wałem – Wykonywano tynki i okładziny ścian i podłóg, wykonywano obudowy z karton – gipsu i sufity podwieszane, zakończono montaż windy osobowej, zamontowano oprawy elektryczne, układano trawę w koronie wału i Obiekcie pod Wałem. Układano przewody i montowano urządzenia instalacji teletechnicznych.

Budynek Arsenału – Wykonano tynki i okładziny ścian i podłóg, zakończono układanie parkietu, wykonano malowanie wewnętrzne, zakończono montaż windy osobowej, zakończono montaż klimatyzacji. Układano przewody i montowano urządzenia instalacji teletechnicznych. 

Prochownia – Zamontowano oprawy elektryczne, zakończono wykonywanie robót okładzinowych ścian, układano przewody instalacji teletechnicznych. 

Wykonano roboty ziemne oraz nawierzchnie z kostki granitowej 

W ramach zadania polegającego na realizacji aranżacji muzealnej wraz z dostawą wyposażenia sprzętu i technologii do obiektów muzealnych realizowano następujące prace: wykonano meble i wieszaki do pomieszczeń szatni, prace związane z produkcją zabudowy holograficznej oraz przy projektach graficznych, zakupiono i dostarczono sprzęt multimedialny do obiektów. W Budynku Prochowni wyprodukowano i zamontowano podstawę pod makietę miasta Zamość, realizowano prace związane z opracowaniem projekcji videomapingu. 

 

Październik – Listopad 2014

Dokonywano odbiorów prac budowlanych, konserwatorskich i aranżacyjnych. 

 

 

DZIAŁANIA PROMOCYJNE PROJEKTU 

 

    1. Wykonane i dostarczenie tablic informacyjnych do projektu. Wykonawca robót budowlanych, w lutym 2011r., po przejęciu placu budowy, zamontował na terenie realizacji projektu 2 tablice informacyjne.
    2. W latach 2011–2014 realizowano film i spot promujące projekt oraz dokumentujące całość realizowanego przedsięwzięcia. 
    3. Zakup powierzchni reklamowej, opracowanie treści, skład komputerowy, przygotowanie graficzne oraz publikacja artykułów sponsorowanych na temat projektu. Artykuły ukazały się na łamach następujących czasopism: Kronika Tygodnia, Tygodnik Zamojski, Dziennik Wschodni, Gazeta Wyborcza Lublin, Rzeczpospolita oraz Gazeta Zamojska.
    4. Działania promocyjne polegające na opracowaniu graficznym, składzie komputerowym, łamaniu, przygotowaniu do druku, druku, archiwizacji oraz dostarczeniu materiałów informacyjno-promocyjnych o tematyce projektu.
    5. Działania promocyjne polegające na przygotowaniu, nadruku i dostarczeniu w opakowaniach zbiorczych gadżetów promocyjnych o tematyce projektu.
    6. Zakup czasu emisyjnego w kinach i projekcja 30 sekundowego spotu promującego projekt. W grudniu 2015r. w sieci kin MULTIKINO wyemitowano spot promujący projekt.
    7. Przygotowanie scenariusza audycji radiowej i spotu radiowego, produkcja audycji i spotu, zakup czasu antenowego oraz emisja materiału w radio. Audycje i spoty o projekcie zostały wyemitowane na antenie Radio: ESKA, Lublin, Katolickie Radio Zamość. Na antenie Radio ZET oraz RMF FM wyemitowano spoty promujące projekt.
    8. Wykonane i dostawa tablic pamiątkowych do projektu. Wykonawca w grudniu 2014r., zamontował na terenie realizacji projektu 3 tablice pamiątkowe.

 

 

WYKONAWCY PRAC W PROJEKCIE

 

OPRACOWANIE DOKUMENTACJI

Konsorcjum firm:

REDAN Biuro Projektowo – Inżynierskie Sp. z o.o.

ul. Jagiellońska 69

70-382 Szczecin

oraz

Metropolis Biuro Architektoniczne

ul. Narutowicza 12

70-240 Szczecin

 

NADZÓR NAD REALIZACJĄ PRAC BUDOWLANYCH, KONSERWATORSKICH, ZABEZPIECZENIA ZABYTKÓW PRZED ZNISZCZENIEM I KRADZIEŻĄ ORAZ PRAC ARANŻACYJNYCH

Zamojska Dyrekcja Inwestycji Sp. z o.o.

ul. J. Kiepury 6

22-400 Zamość

 

WYKONAWCY ROBÓT BUDOWLANYCH, KONSERWATORSKICH ORAZ ZABEZPIECZENIA ZABYTKÓW PRZED ZNISZCZENIEM I KRADZIEŻĄ

Konsorcjum firm:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Budmat” Sp. J. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz 

ul. Namysłowskiego 2

22-400 Zamość

oraz

Przedsiębiorstwo Budowlano – Usługowo – Handlowe „AGAT” Sp. z o. o. 

ul. Domaszowska 106 

25-320 Kielce

 

WYKONANIE ARANŻACJI MUZEALNEJ WRAZ DOSTAWĄ WYPOSAŻENIA, SPRZĘTU I TECHNOLOGII DO OBIEKTÓW MUZEALNYCH

Deko – Bau Sp. z o.o.

ul. Ścinawska 1

59 – 300 Lubin

 

DOSTAWA, ZABUDOWA I URUCHOMIENIE OPRAW OŚWIETLENIOWYCH DLA POTRZEB OŚWIETLENIA EKSPOZYCJI ARANŻACYJNYCH

El-Tel K. M. Jarosz

ul. Zagłoby 3a

22-400 Zamość

 

PRACE KONSERWATORSKIE ZBIORÓW MUZEALNYCH

Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Głogowie 

ul. Brama Brzostowska 1

67-200 Głogów

 

http://muzeumarsenal.pl/ Strona internetowa Muzeum Fortyfikacji i Broni w Zamościu


www.pois.gov.pl główny serwis Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko




Galeria

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem